۳۲۰۱

یک ماه و نیم تا جشنواره جهانی فیلم فجر/ آیا برگزاری قطعی است؟

یک ماه و نیم تا آغاز سی‌و‌هشتمین جشنواره جهانی فیلم فجر باقی مانده؛ این در حالی است که کشورمان در پیک چهارم شیوع کرونا به سر می‌برد و باید دید تا آن زمان وضعیت رنگ‌بندی کرونایی پایتخت چه خواهد شد. با این حال به نظر می‌رسد برگزاری این دوره از جشنواره قطعی است.

 پیک چهارم کرونا در کشورمان آغاز شده و اکنون حدود ۴۰۰ شهر ایران در وضعیت قرمز و نارنجی قرار گرفته است. طبیعتاً سالن‌های سینما در اکثر نقاط کشور بسته است.

از سوی دیگر، طبق اعلام سازمان سینمایی، با توجه به ممنوعیت تجمع، تهیه‌کنندگان پروژه‌های سینمایی و نمایش خانگی ملزم به توقف فیلمبرداری و رعایت کامل شرایط تولید در وضعیت قرمز کرونایی هستند. خانه سینما (جامعه اصناف سینمایی کشور) هم به منظور رعایت پروتکل‌های بهداشتی و محدودیت‌های اعلامی در همراهی با دیگر بخش‌های سینمایی به مدت ۱۰ روز تعطیل است.

بنابراین، سینمای ایران با موجی از تعطیلی مواجه شده و حتی اکران جدیدی هم برای عیدفطر در نظر نگرفته است. موضوعی که محمدرضا صابری عضو شورای صنفی نمایش آن را خبر داده و گفته است: اکران فیلم‌های نوروزی ادامه دارد و فیلم جدیدی برای ماه مبارک رمضان به چرخه اکران اضافه نمی‌شود.

در این شرایط، ۴۵ روز تا آغاز سی‌و‌هشتمین جشنواره جهانی فیلم فجر باقی مانده است؛ جشنواره‌ای که سال گذشته هم به دلیل شیوع ویروس کرونا برگزار نشد و به امسال و از اردیبهشت‌ماه به خردادماه موکول شد.

* دو چالش اصلی جشنواره جهانی فجر

جشنواره جهانی فجر که از سال ۹۳ از جشنواره فجر ملی جدا شده، پس از ۴ دوره متوالی دبیر سیدرضا میرکریمی، سال گذشته قرار بود با دبیری محمدمهدی عسگرپور برگزار شود، اما شیوه ویروس کرونا مانع شد. چنانچه عسگرپور در بیانیه‌ای گفت: بخش قابل توجهی از روند اجرایی جشنواره مثل انتخاب فیلم‌های بخش های مختلف و طراحی برخی زیرساخت‌های جدید طی شده، اما به دلیل نبود امکان حضور بیشتر فیلمسازان و دست‌اندرکاران خارجی، برگزاری سی‌وهشتمین دوره جشنواره جهانی فیلم فجر در سال ۱۳۹۹ لغو و از هم اکنون تمهیدات لازم برای برگزاری در خرداد ۱۴۰۰ اندیشیده شده است.

او درباره جزئیات جشنواره توضیح داده: استفاده از پلتفرم‌های خارجی و بحث کپی‌رایت دو چالش اصلی ما برای برگزاری مجازی جشنواره هستند. ایده اول ما این است که بخش بازار را به‌ صورت مجازی و با استفاده از یک پلتفرم معتبر جهانی برگزار کنیم و بخش اکران فیلم‌ها به‌صورت فیزیکی برگزار ‌شود که البته تعداد مهمانان با نظر ستاد کرونا مشخص می‌شود.

 

 

* جزئیات برگزاری بخش بازار فیلم

بخش بازار  سی‌و‌هشتمین جشنواره جهانی فیلم فجر امسال با حضور فیلم‌های ایرانی ـ که از دی ماه ۱۳۹۸ تا پایان فروردین ۱۴۰۰ آماده نمایش شده‌اند ـ صاحبان آثار و شرکت‌های خارجی برگزار می‌شود. ضمن اینکه فیلم‌ها به هیچ وجه نباید اکران سینمایی، اینترنتی و ... داشته باشند.

به گفته امیر اسفندیاری، رییس دبیرخانه مرکزی سی‌وهشتمین جشنواره جهانی فیلم فجر، تصمیم قطعی برای نمایش فیلم‌ها در بازار از طریق کتابخانه‌های برخط ویدیویی اتخاذ شده و در این راستا با کتابخانه ویدیویی پلتفرم سیناندو شرکت شیفت ۷۲ (ارائه محتوای غیرقابل دانلود) قرارداد همکاری امضا می‌شود.

بهره‌گیری از کتابخانه‌های برخط ویدیویی پیش از این در جشنواره‌ها و بازارهایی همچون کن، تورنتو، ورشو و تالین مورد استفاده قرار گرفته و مکان نمایش فیلم‌ها در کمال امنیت و بدون هیچ‌گونه نگرانی فراهم شده است.

* واکنش جشنواره‌‌های سینمایی به کرونا

جشنواره کن هم که گمان می‌رفت برای اولین بار از سال ۱۹۶۸ میلادی لغو شد، لو نشد و به نیمه تیرماه امسال موکول شد و البته بخش بازار آن به‌صورت آنلاین برگزار می‌شود. هفتاد و یکمین دوره جشنواره فیلم برلین هم به دو صورت آنلاین و فیزیکی تقسیم شده است که رویداد فیزیکی (تماشای حضوری فیلم‌ها) قرار است تیرماه برگزار شود.

جشنواره ونیز ایتالیا و تورنتو کانادا هم هر دو در شهریورماه امسال به دو شیوه فیزیکی و مجازی برگزار خواهند شد. البته آن‌ها از نظر کپی‌رایت خیال آسوده‌تری دارند و زمانشان برای مدیریت کرونا و واکسیناسیون بیشتر است.

 

 

* تعداد فیلم‌های ایرانی متقاضی جشنواره

به گفته روابط عمومی سی‌و‌هشتمین جشنواره جهانی فیلم فجر، تا پایان هفته اول فروردین ماه، صاحبان ۲۵۱ فیلم ایرانی ـ اعم از کوتاه، مستند و داستانی ـ فرم درخواست حضور در جشنواره را تکمیل کرده‌اند. این آمار با توجه به اینکه تا ۱۷ فروردین مهلت ثبت‌نام تمدید شده بود، افزایش یابد، اما هنوز آمار جدیدتر از سوی مسئولان جشنواره ارائه نشده است.

درباره محل نمایش حضوری فیلم‌ها، طبق اطلاعات دریافتی خبرنگار فارس هنوز گزینه نهایی مشخص نشده و کاندیداها در دست بررسی است. هر چند ممکن است مانند سال‌های گذشته، پردیس سینمایی چارسو هم میزبانی از جشنواره را بر عهده داشته باشد.

با توجه به حضور در پیک چهارم کرونا و احتمال فروکش‌کردن آن تا خردادماه، الگوهای مختلفی برای برپایی جشنواره جهانی فیلم فجر پیش‌بینی شده است و به گفته یک مقام آگاه، این جشنواره حتماً در موعد مقرر یعنی از  ۵ تا ۱۲خرداد ۱۴۰۰ برگزار خواهد شد.

دیدگاه‌ها
دیدگاه تازه‌ای تایید نشده است...