۳۲۷۱

گفت‌وگوی «صبح‌نو» با مدیرمسوول نخستین پایگاه اطلاع‌رسانی محافل مذهبی« عقیق » را بخوانید

پیشگامی هیأتی‌ها در برگزاری مجالس زنده مجازی

هیات‌های مجازی در ماه مبارک رمضان حال و هوای خاص و زیبایی را به خانه‌ها بخشیده‌اند. خانواده‌ها دور هم می‌نشینند و تلفن هوشمندشان را به تلویزیون متصل می‌کنند و از مراسم زنده مذهبی در فضای‌مجازی فیض می‌برند.

هیات‌های مجازی در ماه مبارک رمضان حال و هوای خاص و زیبایی را به خانه‌ها بخشیده‌اند. خانواده‌ها دور هم می‌نشینند و تلفن هوشمندشان را به تلویزیون متصل می‌کنند و از مراسم زنده مذهبی در فضای‌مجازی فیض می‌برند. درحالی‌که محدودیت‌های کرونایی همه‌چیز را تحت‌تاثیر قرار داده است، چراغ هیات‌ها و محافل مذهبی روشن است. از همان روزهای نخست کرونایی که مصادف با ما‌ه‌های رجب و شعبان بود، سبک جدیدی از هیات‌داری با برگزاری مجالس روضه به‌صورت زنده در فضای مجازی نمایان شد. خیلی زود موجی از هیات‌های مجازی به راه افتاد و هیات‌ها یکی پس از دیگری از ابزارهای رسانه‌ای و راه‌های ارتباطی مثل روبیکا و حتی اینستاگرام برای برگزاری جلسات‌شان استفاده کردند. این روند ازسوی مخاطبان با استقبال بسیار خوبی روبه‌رو شد و مردم پیگیر مجالس اهل‌بیت؟ع؟ از این طریق شدند. «صبح‌نو» در گفت‌وگو با «رضا صیادی»، فعال رسانه‌ای و مدیرمسوول نخستین پایگاه اطلاع‌رسانی محافل مذهبی «عقیق» ابعاد مختلف ایجاد مجالس مذهبی زنده در فضای مجازی را بررسی و میزان استقبال مخاطبان از این پدیده نوظهور را ارزیابی کرده است.

ماه مبارک رمضان برای روزه‌داران پر از دلدادگی است. مومنان یک روز طولانی روزه می‌گیرند و بعد از افطاری همراه اعضای خانواده پای روضه‌های آنلاین می‌نشینند و دل به نوای روضه و مناجات می‌سپارند. سایت «عقیق» به‌عنوان یک رسانه هیاتی از سال1391 فعالیتش را آغاز کرده است و هیاتی‌ها و مردم اخبار مربوط به هیات‌ها و شخصیت‌های مذهبی را از این سایت دنبال می‌کنند. رسانه‌ای که از بستر هیات برخاسته است نخستین گام‌های مجازی شدن مراسم مذهبی را در دوران کرونا برداشت و برنامه‌های مذهبی متعددی را در این بستر تولید کرد. رضا صیادی، مدیرمسوول سایت «عقیق»، شمار مخاطبان هیات‌ها در فضای مجازی را بسیار بیشتر از رسانه‌های دیگر حتی تلویزیون می‌داند و می‌گوید: «فضای مجازی و رسانه‌های دیجیتال همه‌چیز را برای مخاطبان در دسترس‌تر کرده است. فرد می‌تواند در هر جایی که هست در کوتاه‌ترین زمان به مسائل مختلف دسترسی پیدا کند. این روزها هیات‌ها در فضای مجازی فعالیت دارند و مخاطبان‌شان آنان را دنبال می‌کنند و این وجود مخاطب است که وجود آنان را توجیه می‌کند. فضای هیات همیشه مخاطبان خود را داشته و جمعیت کثیری را به خود جلب کرده است. جامعه ما یک جامعه مذهبی است. علاقه مردم به سیدالشهدا؟ع؟و اهل‌بیت؟ع؟غیرقابل وصف است. هر جا منبر و روضه باشد مردم به آنجا جلب می‌شوند. این، ویژگی اجتماعی ماست و نمی‌توان به‌سادگی از آن گذشت. صحت این موضوع را در این روزهای کرونایی هم شاهد هستیم. خانواده‌ها به هر ترتیبی شده در مجالس روضه شرکت می‌کنند. گوشی تلفن‌همراه‌شان را به تلویزیون وصل می‌کنند و هرکسی در گوشه‌ای از خانه برای خودش خلوت می‌کند. هیات همیشه مخاطب داشته است و همین مخاطب در بستر مجازی به‌دنبال مجالس اهل‌بیت؟ع؟می‌گردد.» او می‌افزاید: «سایت عقیق با هدف پر کردن خلأ اطلاع‌رسانی در هیات‌ها در فضای مجازی راه‌اندازی شد. رسانه‌ها با رویکردهای مختلف سیاسی و منش‌های متنوع با تقسیم‌بندی‌هایی مثل فرهنگ، سینما، اقتصاد، ورزشی و... فعالیت می‌کنند. حتی در حوزه دین، اندیشه اسلامی و اندیشه‌های غرب و مسجد را داریم. اما در حوزه اطلاع‌رسانی هیات و محافل مذهبی هیچ رسانه‌ای به‌صورت تخصصی کار نمی‌کرد و جای خالی آن به‌صورت جدی احساس می‌شد.»
 
وقتی هیات‌ها جهانی می‌شوند
 این فعال رسانه‌ای می‌گوید که نیاز جامعه و درخواست‌های مخاطبان فعالیت‌های رسانه‌های مذهبی را رقم می‌زنند و می‌افزاید: «دامنه‌ای که «عقیق» در ساخت اپلیکیشن‌ها و نرم‌افزارهای متعدد انجام داد براساس درخواست‌های مردم است؛ به‌طوری‌که وارد دریایی شدیم که هیچ‌وقت فکرش را نمی‌کردیم. حوزه رسانه‌ای هیات جای کار بسیاری دارد.» البته ورود رسانه به هیات‌ها با مقاومت‌های بسیاری روبه‌رو بوده است. صیادی دراین‌باره می‌گوید: «حضور رسانه در هیات پدیده نوظهوری بود. یک تعارض ذاتی بین رسانه و محیط هیات ممکن است وجود داشته باشد. رسانه می‌خواهد پیامی را منتقل کرده و چیزی را آشکار کند ولی ذات هیات قرار است خلوتی برای اشخاص باشد.


 مثلا هنگامی که چراغ‌ها را خاموش می‌کنند معنایش این است که ما می‌خواهیم در خلوت خودمان برویم. اینجا خیلی سخت می‌شود که حالا مثلا یک دوربینی باشد و شما را رصد کند. به نظرم این تعارض وجود داشت و باعث می‌شود هیات در مقابل رسانه گارد بگیرد. قدیم‌ها سر فیلمبرداری مجالس اهل‌بیت چقدر مشکل و دعوا بوده و حتی قبل‌ترش سر ضبط کردن هم مخالفت می‌کردند، اما حالا این اتفاق افتاده و در خیلی از هیات‌ها چندین دوربین عکاسی و فیلمبرداری می‌کنند. فکر می‌کنم رسانه باید آداب ورود به هیات را بداند. 
یعنی قداست این ساحت و انتظارات این محیط را بشناسد و بعد وارد شود. رسانه‌ها نگاه‌شان وقتی رسانه‌ای است احساس می‌کنند که استادیوم با هیات هیچ فرقی نمی‌کند. بعد وارد می‌شوند و نمی‌دانند که باید چه کار کنند چون که با فضا آشنا نیستند. رسانه‌ای می‌تواند وارد این محیط شود که این آداب را بشناسد و جنس هیات را بداند، برای همین است که خیلی از رسانه‌ها با بودجه‌ای که داشتند آمدند و در این فضا سرمایه‌گذاری و تبلیغ کردند ولی به دو ماه نکشید که تعطیل شد، یا خودشان متوجه شدند که هیات نسبت به رسانه گارد عجیبی دارند.»
به گفته صیادی، اکنون هیات‌ها به یک بلوغ رسانه‌ای رسیده‌اند. ما همیشه به‌دنبال این بوده‌ایم که بتوانیم صدای رسانه‌ای هیات را جهانی کنیم. این روزهای کرونایی برنامه‌های زنده مذهبی در فضای مجازی مخاطبانی از کشورهای اروپایی و حتی آمریکا داشته است. این خیلی مهم است و می‌تواند بستر بسیار مناسبی برای ترویج فرهنگ اهل‌بیت؟ع؟و عاشورا باشد.  زمانی که فوتبال نمی‌دانست چه باید انجام دهد و سینماها تعطیل بودند و همه در گیرودار کرونا گرفتار بودند و نمی‌دانستند چه کاری باید انجام دهند، هیات‌ها نخستین حوزه‌ای بودند که واکنش نشان دادند و پا به عرصه گذاشتند. برنامه‌های مذهبی را در فضای مجازی یکی از   پس دیگری اجرا کردند. این موج باعث اتفاقات بسیار مهمی در این زمینه شد و حتی صداوسیما هم تحت‌تاثیر این جریان وارد عمل شد. رسانه‌های جمعی کاربرد اصلی خود را پیدا کردند و مخاطبانش روزبه‌روز افزایش پیدا می‌کند.»

 مخاطب‌شناسی در رسانه‌های آنلاین
یکی از ویژگی‌های برنامه‌های آنلاین ارزیابی میزان مخاطبان آن است که مدیرمسوول سایت «عقیق» درباره‌اش صحبت می‌کند. «رسانه‌های مجازی حتی به بالا رفتن کیفیت جلسات روضه کمک کرد. چون پشت دوربین کم و زیاد شدن مخاطبان را می‌توان ارزیابی کرد. ما در برنامه‌هایی که می‌ساختیم وقتی اجراکننده خوب عمل می‌کرد، بازدیدها افزایش پیدا می‌کرد و وقتی برنامه از نظر مخاطب جذابیتش را از دست می‌داد شاهد کاهش بازدیدها بودیم. این کمک می‌کرد تا هیات‌ها بتوانند یک کارشناسی درست درباره آنچه مخاطب می‌خواهد به دست آوردند.» جامعه ما یک جامعه مذهبی است و به‌سرعت در برابر اتفاقات محافل مذهبی واکنش نشان می‌دهند. صیادی مدیرمسوول سایت «عقیق» می‌گوید: «همه هیات‌ها در زمان اجرای برنامه‌های‌شان واکنش مخاطبان را دریافت می‌کردند. همین ملاکی برای ارزیابی برنامه‌ها می‌شود. درخواست‌های مردم برای برگزاری جلسات آنلاین فضا را برای ادامه کار به وجود می‌آورد و حتی پیرغلامان اهل‌بیت؟ع؟و سنتی‌ترین هیات‌ها را درگیر این موضوع کرد که با رسانه‌ای جمعی و فضای مجازی کار کنند. اکنون شاهد آن هستیم که حتی مداحان و منبری‌های سنتی هم برنامه‌های زنده در فضای مجازی دارند و مخاطبان از برنامه‌شان استفاده می‌کنند.»

  •  

دیدگاه‌ها
دیدگاه تازه‌ای تایید نشده است...