۳۳۳۸

روحانی همزمان با مذاکرات وین پرکشیدن مرغ از سفره‌های ایرانی را به تحریم‌ها گره زد

بازی با «تحریم»

تحریم اگرچه روحانی را به پاستور رساند اما مردم ایران را در بیش از یک دهه گذشته با چالش‌های عدیده‌ای روبه رو ساخته است.

تحریم اگرچه روحانی را به پاستور رساند اما مردم ایران را در بیش از یک دهه گذشته با چالش‌های عدیده‌ای روبه رو ساخته است. مشکلات در تأمین معیشت از قبیل «مسکن»، «پوشاک»، «خوراک» و نیازهای ضروری دیگر، حالا بیش از هر زمانی عرصه را بر ملتی بزرگ تنگ کرده است.

اگرچه شعارهای رییس‌جمهوری و یار پوششی‌اش در انتخابات گذشته، «آینده‌ای آرمانی» را برای مردم به تصویر می‌کشید و ثبات قیمت‌ها و روند رو به رشد تمام شاخص‌های اقتصادی در کلام آن‌ها، مردم را نسبت به آینده امیدوار می‌کرد اما پوشالی بودن آن، خیلی زود نمایان شد و انگاره دروغین زیست در شرایط ایده‌آل اقتصادی، مؤلفه‌ای شد برای سنجیدن کارنامه دولت بی‌تدبیر ناامید. پرواز مرغ از سفره‌های ایرانی و ارتباط آن با تحریم‌ها هم اتفاق تازه‌ای نیست و رییس‌جمهوری در اوایل حکمرانی در پاستور آب خوردن مردم را نیز به تحریم‌هایی گره می‌زد که قرار نبود در دوره وی بیش از گذشته گسترش یافته و حداکثری و هوشمند شود.

فرافکنی دولت «بی‌تدبیر»
رییس‌جمهوری در خرداد‌94 در سخنانی درباره ارتباط
 آب خوردن مردم با تحریم‌ها گفت: «اینکه می‌گوئیم تحریم ظالمانه از بین برود، برخی چشم خود را بیخود نچرخانند، تحریم‌ها باید از بین بروند تا سرمایه‌گذار به کشور بیاید و باید سرمایه گذاری انجام شود؛ از مشکل آب خوردن مردم تا مشکلات مالی و بانکی مردم حل شود.» تکرار مواضع روحانی در ماه‌های پایانی، حکایت از به سرانجام نرسیدن وعده‌هایی است که وی را به ریاست جمهوری رساند. مشکل آب خوردن مردم  و بسیاری از مسائل دیگر به زعم روحانی و رفقایش قرار بود با برجام و بستن با کدخدا، حل شود اما نه تنها مشکلی حل نشد بلکه دوچندان شد. افزایش دومینوی قیمت کالاها و خدمات در سال‌های گذشته علی رغم وعده وعیدهای مسوولان، نارضایتی شدیدی را در میان مردم برانگیخته و آن‌ها را بیش از هر زمانی نسبت به آینده ناامید کرده است.  در این میان روحانی باز دست از فرافکنی برنداشته و با طرح مسائل حاشیه‌ای، تکراری و بی‌اهمیت به‌دنبال التهاب و فرار از پاسخگویی است. بی‌تدبیری در اتخاذ تصمیم‌گیری و سیاستگذاری‌های حالا کارد را به استخوان ملت رسانده است.

تکیه روحانی به تحریم
در ادامه عملیات هدفمند فرار از پاسخگویی دولتمردان و ایجاد دوقطبی معیشت و مذاکره در آستانه انتخابات، رییس‌جمهوری صبح پنج‌شنبه در مراسم افتتاح طرح‌های ملی کشاورزی در سخنانی اظهار داشت: ما در بحث کره به خودکفایی رسیدیم و می‌توانیم جزو صادرکنندگان این محصول باشیم و در زمینه مرغ هم نیازمندی‌های ما به خارج کم می‌شود و به خودکفایی کامل می‌رسیم. وی افزود: «مردم ما شاید نمی‌دانستند یا کمتر به آن‌ها توضیح داده‌ایم؛ برخی می‌گویند تحریم چه کار به مرغ دارد و مرغ که تحریم نشده است. مردم باید بدانند که ما در مرغ لاین، مرغ اجداد و مرغ‌هایی که وارد می‌کردیم تحریم شدیم و می‌خواستند در داخل کشور اخلال ایجاد کنند و اصلا  مرغ تولید نشود.»
رییس‌جمهوری تصریح کرد: «طرف دیگر قصه، نهاده‌های دامی که وارد می‌کنیم از طریق ارز و سیستم بانکی است، با فشارها و مشکلاتی که برای ما ایجاد کردند خرید و وارد کردن این نهاده‌ها با مشکلات زیادی روبه‌رو بود. مردم باید بدانند در این تحریم ظالمانه ضد انسانی ترامپ، از آن آغاز و حتی تا الان هم متاسفانه ادامه دارد در همه‌جا این تحریم تأثیر‌گذار بوده است.» وی اظهار داشت: «مردم بدانند تحریم در تولید تخم مرغ و مرغ و تولیدات دام چه تاثیری می‌گذارد. تحریم بر خیلی از بخش‌های کشاورزی تأثیر می‌گذارد. اگر عادت مردم از مصرف گوشت قرمز و گوشت مرغ به سمت «آبزیان» حرکت کند، یک تحول بزرگی است.»

سنگ‌اندازی دولت «ناامید»
رییس‌جمهوری در روزهای پایانی حضور در پاستور و در شرایطی که باید به مردم بگوید چه اقداماتی انجام داده است، مانند سال‌های نخست ریاست جمهوری، مشکلات را بر گردن تحریم‌هایی می‌اندازد که در زمان قبول مسوولیت نیز در سطح محدودتری وجود داشت و دلیل انتخاب وی برداشتن همین سنگ از 
جلوی پای ملت ایران بود؛ سنگی که حالا نه تنا برداشته نشده است بلکه بزرگتر و سنگین‌تر شده است. انتصاب‌های جناحی و کور و عدم شایسته‌گزینی شاید دلیلی  باشد برای تمام مشکلاتی که روبه‌روی مردم قرار گرفته است. هرچند روحانی در همین سخنرانی اخیر نیز علیه توانمندی مدیریتی موضع می‌گیرد و با به‌کاربردن واژه «درصدسازی»، تلاش می‌کند ریشه مشکلات موجود را در خارج از مرزها جست‌وجو کند اما این حنا دیگر برای ملت رنگی ندارد. روحانی در این باره می‌گوید: البته یک عده‌ای آشنا نیستند و درصد درست می‌کنند و می‌گویند ۳۰درصد مشکلات از تحریم است و بقیه مشکلات از مدیریت است و این حرف کاملا غلط و نادرست است، آن‌ها نمی‌دانند تحریم در چه زمینه‌هایی تأثیر‌گذار است و  چه مشکلاتی ایجاد می‌کند و نمی‌دانند کل تولید در بخش کشاورزی و در بخش صنعت اگر نهاده‌های لازم و مواد اولیه را نتوانیم به موقع وارد کنیم، تولید متوقف می‌شود.

پروژه  تعویق انتخابات
جنگ، «دروغ محض» دیگری بود برای رسیدن به قدرت؛ اگرچه برخی مدعی جلوگیری از جنگ هستند اما ترور فرماندهانی مانند «شهید سلیمانی» و «شهید فخری‌زاده» و انفجار در مراکز حساس همه حکایت از بردن ایران بر لبه ناامنی دارد.
سیاسی‌کاری شاید تنها صفتی باشد برای شناساندن دولت تدبیر؛ مذاکره باز انگاره‌ای شده است برای «دوقطبی سازی» و «انحراف افکار عمومی». وعده‌های پوشالی از قبیل ثابت ماندن نرخ ارز، رونق اقتصادی، بی‌نیازی مردم به یارانه 45‌هزارتومانی و موارد بسیار دیگر ایران را رکوردار تورم، کاهش نرخ ازدواج و زاد و ولد کرده است. تعویق انتخابات نیز پروژه دیگری بود که روحانی در آخرین جلسه هیات دولت از آن پرده برداشت. وی با تاکید بر اینکه در برنامه هسته‌ای،‌ در برنامه واکسن، در برنامه مقابله با کرونا، در معیشت مردم و در تولید هیچ نظری به انتخابات نداریم، گفت: هیچ کاری به نتیجه انتخابات نداریم، انجام این کارها وظیفه ماست. حتی اگر انتخابات در‌1400 نبود، مثلا در‌1401 بود، باز همه این‌ها را با همین قدرت انجام می‌دادیم. مواضع روحانی در روزهای اخیر نشان‌دهنده عزم و برنامه وی و حامیانش برای انتخابات خرداد‌ماه است. دوگانه‌سازی‌های کاذب با الگوی مذاکره که در گذشته نیز از آن بهره برده‌اند راهبردی است که رقبا باید نسبت به آن هوشیار باشند و در زمین سوخته وی بازی نکنند. دوقطبی‌سازی کاذب گره‌ای بر گره مشکلات کشور است و نباید در این دام افتاد. 

دیدگاه‌ها
دیدگاه تازه‌ای تایید نشده است...