۳۳۶۱

علی‌رغم هجمه‌ها به جریان انقلابی، تلاش‌ها برای «وحدت» ادامه دارد

«وحدت» برای ملت

«تفرقه» راهبردی شده است برای نکوهش جریان انقلابی. اگرچه «تشتت» بخشی از رفتار اصلاح‌طلبان در ماه‌های گذشته بوده است؛ آن هم به‌واسطه عملکرد فردی که با تکیه بر پاستور قرار بود خیال سردار سازندگی را از آینده کشور راحت کند.

«تفرقه» راهبردی شده است برای نکوهش جریان انقلابی. اگرچه «تشتت» بخشی از رفتار اصلاح‌طلبان در ماه‌های گذشته بوده است؛ آن هم به‌واسطه عملکرد فردی که با تکیه بر پاستور قرار بود خیال سردار سازندگی را از آینده کشور راحت کند. آینده‌ای که حالا در هاله ای از ابهام قرار گرفته است. اما نباید از این حقیقت هم گذشت که «وحدت» مؤلفه‌ای است که امروز ضرورت آن برای پیروزی در انتخابات پیش رو بیش از 92 و 96‌خودنمایی می‌کند؛ وحدتی برای مردم. گمانه‌زنی‌های پی‌در‌پی به‌ویژه به‌واسطه شکل‌گیری، شکل جدیدی از کنش سیاسی نخبگانی و مردمی در بستر «کلاب هاوس»، ضرورت رسیدن به اجماع در بازه زمانی مشخص را بیش از پیش به رخ می‌کشد. اهمیت وحدت و نشستن در یک قایق در انتخابات پیش رو مؤلفه‌ای است که جریان انقلابی باید نسبت به آن حساس بوده و تمام تلاش خود را برای تحقق آن به‌کار گیرد. در این خصوص با حجت‌الاسلام احمد سالک، عضو جامعه روحانیت مبارز و حمیدرضا ترقی، عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی که از کاندیداتوری انصراف داده است به گفت‌وگو نشستیم.

 حجت‌الاسلام سالک: 
رئیسی هم نیامد باید وحدت کرد
حجت‌الاسلام احمد سالک، عضو جامعه روحانیت مبارز در گفت‌وگو با «صبح‌نو» اظهار داشت: اگر مبنای حرکت جامعه ارزشی و اصول‌گرایی قرآن باشد باید بر نقاطی که به وحدت جامعه کمک می‌کند، تکیه کنند.
وی افزود: راهکار و سازگاری این مسأله را مقام معظم رهبری در اول فروردین در بخش انتخابات تبیین کردند. این مواضع می‌تواند در پایداری حرکت وحدت کمک‌کننده باشد. حجت‌الاسلام سالک ادامه داد: جامعه ارزشی و انقلابی امروز در قالب شورای ائتلاف و شورای وحدت جامعه روحانیت مطرح شده‌اند. اگر این دو شورا بخواهند به مجموعه مشکلاتی که هست بپردازند، ضرورت دارد به مسائل مختلف بپردازند؛ البته آقای متکی، سخنگوی شورای وحدت اعلام کردند که ما در مقابل هم نیستیم و این حرف درستی است، اما کافی نیست و باید به نتیجه کفایت برسد. عضو جامعه روحانیت مبارز تاکید کرد: اگر به مصداق واقعی رییس‌جمهوری رسیدند مانند زمزمه‌هایی که درباره آقای رئیسی هست، اینجا موضوع حل و مسأله حل خواهد شد؛ اما اگر به این مسأله نرسیدند ضرورت تلاش برای اینکه بتوانند وحدتی را شکل دهند لازم است و این مسأله با گفتمان‌های صمیمانه، خدایی و الهی به نتیجه خواهد رسید.

اصلاح‌طلبان اختلافات فوق‌العاده‌ای دارند
وی تاکید کرد: در غیر این صورت با تعدد مصادیق رییس‌جمهوری در میز مذاکره مسأله سال‌۹۲ و سال‌۹۶ جلوی چشم ماست و باید این تجربه مهم را آقایان در نظر بگیرند. با تماس‌هایی که گرفته‌ایم و نامه‌نگاری‌هایی که انجام شده است درخواست ما این بوده است که وحدت کلمه در همه ابعاد حتی در تعیین مصداق هم وجود داشته باشد.
حجت‌الاسلام سالک با بیان اینکه تلاش بیگانگان برای جدا کردن نسل جوان از نظام و بالا بردن عدم اعتماد به مسوولان کشور، در جریان است، تاکید کرد: دشمنان با ایجاد تفرقه و گل‌آلود کردن مسائل سیاسی داخلی به‌دنبال بهره‌برداری‌های شیطانی هستند. تخریب حرکت‌های انقلابی و حزب‌اللهی در داخل کشور مسأله دیگری است که شاهد آن هستیم.
وی تاکید کرد: جریانات داخلی مانند اصلاح‌طلبان اختلافات بسیار و فوق‌العاده‌ای دارند اما در بوق و کرنا نمی‌کنند و به اختلاف اصول‌گرایی می‌پردازند تا بهره خود را ببرند. آن‌ها می‌دانند که حیات و مرگ‌شان در ارتباط با این است که در صحنه باشند یا نباشند؛ لذا ضرورت دارد به چند توصیه توجه کنیم. باید به توصیه‌های رهبر انقلاب توجه کنیم ایشان شور انتخاباتی را می‌خواهند.

باید بحث‌های وحدت آفرین را دنبال کرد
عضو جامعه روحانیت مبارز ادامه داد: دولت جوان انقلابی و حزب‌اللهی باید روی کار بیاید تا بتواند بیانیه گام دوم مقام معظم رهبری را عملیاتی کند؛ به جای بحث‌های اختلاف‌برانگیز باید بحث‌های وحدت‌آفرین را دنبال کرد. زیرا پیش‌بینی می‌کنیم آمریکایی‌ها با اتفاقی که در انتخابات ریاست جمهوری بایدن و ترامپ افتاد و افتضاحی که رخ داد، به‌دنبال دوقطبی هستند.
حجت‌الاسلام سالک در ادامه گفت: به این شکل که بخشی از تحریم‌ها را آزاد کنند و آن هم برای بهره‌برداری از نیرویی که می‌خواهند. به این حرکت دشمنانه و شیطانی باید توجه کافی داشت.
وی گفت: خواسته ملت ما این است که شورای وحدت و شورای ائتلاف به‌صورت یک شورا در بیایند و این مسأله به خوبی پیش برود؛ اگرچه آقایان می‌گویند که ما مقابل هم نیستیم اما آثار تخریبی آن در استان‌ها مشهود است و دشمن از همین تفرقه نتیجه خواهد گرفت. امیدوارم که ان‌شاءالله آقایان زودتر به نتیجه برساند و تکلیف را برای مردم روشن کنند. عضو جامعه روحانیت مبارز  در پایان گفت: با وحدت پمپاژ امید به جامعه صورت خواهد گرفت و مردم نسبت به حل مشکلات و حل معیشت خود امیدوار می‌شوند. دولت از این دست مواضع می‌گیرد اما دو کار انجام می‌دهد؛ یکی فرافکنی و دیگری حاشیه‌سازی.

دیدگاه‌ها
دیدگاه تازه‌ای تایید نشده است...