۳۳۶۳

«صبح‌نو» از رسوایی‌های ناتمام اخلاقی در سینمای آمریکا گزارش می‌دهد

هالیوود ‌18+

«کوین اسپیسی» بازیگر برنده دو جایزه «اسکار» که از چند جهت با اتهام‌های اخلاقی و حقوقی روبه‌رو شده شاید نتواند بار دیگر به عرصه بازیگری بازگردد.

«کوین اسپیسی» بازیگر برنده دو جایزه «اسکار» که از چند جهت با اتهام‌های اخلاقی و حقوقی روبه‌رو شده شاید نتواند بار دیگر به عرصه بازیگری بازگردد. در دهه‌۱۹۹۰ هنرپیشگی وی توجه و تحسین فراوان منتقدان را برانگیخت و برای بازی در فیلم مظنونان همیشگی برنده جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل مرد و برای فیلم زیبایی آمریکایی جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش اول مرد را به دست آورد. از دیگر نقش‌های برجسته او می‌توان به محرمانه لس‌آنجلس، بیبی راننده، هفت، شنا با کوسه‌ها، به دیگری نیکی کن، مذاکره‌کننده و کی-پکس اشاره کرد. در تئاتر برادوی، اسپیسی جایزه تونی برای بهترین بازیگر نقش اول مرد در یک نمایش را برای بازی در گمشده در یانکرز به دست آورد. او از سال‌۲۰۰۴ تا ۲۰۱۵ کارگردان هنری تئاتر اولد ویک لندن بوده‌است. از سال‌۲۰۱۳ وی در سریال درام سیاسی خانه پوشالی محصول شبکه نتفلیکس بازی می‌کند که برایش جایزه گلدن‌گلوب بهترین هنرپیشه مرد سریال تلویزیونی درام و نامزدی جایزه امی بهترین هنرپیشه نقش اول مرد در یک سریال درام را به همراه داشته‌است.

در اکتبر‌۲۰۱۷، آنتونی رپ ادعا کرد کوین اسپیسی در سال‌۱۹۸۶ هنگامی که رپ ۱۴‌سال داشت، در حالت مستی قصد آزار و اذیت به او را داشته‌است. در پاسخ به این اتهامات، اسپیسی عنوان کرد که چنین اتفاقی را به‌خاطر نمی‌آورد و اگر اتفاقی که رپ می‌گوید رخ داده، صادقانه از او عذرخواهی می‌کند. اتهامات مشابهی نیز توسط گوینده اخبار، هیثر اونرو و روبرت کاوازوس بین سال‌های‌۱۹۹۶ تا ۲۰۱۳ مطرح شده‌است. با‌توجه به اتهامات مطرح شده، شبکه نتفلیکس ساخت ادامه مجموعه تلویزیونی خانه پوشالی را متوقف کرد. فصل ششم به‌عنوان آخرین فصل این مجموعه اعلام و پخش آن در سال‌۲۰۱۸ پایان یافت. هرچند که در ۱۸‌ژوئیه‌۲۰۱۹ از اتهامات وارده تبرئه شد. اما هشت نفر از دست‌اندرکاران این مجموعه نیز اسپیسی را به سوءرفتار جنسی متهم کردند.

پایان راه بازیگری
اما حواشی این غول بازیگری هالیوود تمامی ندارد و گویا اسپیسی به پایان راه بازیگری رسیده است. به گزارش ایسنا به نقل از هالیوود ریپورتر، در سال‌۲۰۱۲ 
و در حین فیلمبرداری فصل نخست سریال  «خانه پوشالی»،  «کوین اسپیسی» دچار جراحت شد و دستیار تولید این پروژه ادعا کرد که در حین انتقال «اسپیسی» به بیمارستان مورد دست‌درازی این بازیگر سرشناس قرار گرفته و  این موضوع را به اطلاع کارفرمای خود رساند.  کمپانی «MRC» نیز در سال‌۲۰۱۹ با تنظیم شکایتی علیه «کوین اسپیسی» مدعی شد به‌دلیل اتهام‌های اخلاقی نسبت داده‌شده خواستار دریافت غرامت ده‌ها میلیون دلاری از این بازیگر شده اما «اسپیسی» هم با شکایتی متقابل اعلام کرد اتهام‌های واردشده به او اغراق‌آمیز است و کمپانی «MRC» نیز دستمزد او را از سال‌۲۰۱۷ و مطرح شدن اتهام‌ها پرداخت نکرده است. پلیس لندن نیز اخیرا بررسی شش پرونده اتهام اخلاقی علیه «کوین اسپیسی» را که به سال‌های‌۱۹۹۶ تا ۲۰۱۳ مربوط است به پایان رسانده است. این اتهام‌ها به زمانی مرتبط است که «اسپیسی» بیش از یک دهه در تئاتر اولدویک با چهره‌های سرشناسی جون «سم مندس»،  «جیمز ارل جونز» و «ونسا ردگریو» همکاری می‌کرد.  سه سال و نیم پس از این‌که «آنتونی رپ» بازیگر فیلم  «پیشتازان فضا» مدعی شد «کوین اسپیسی» در سن ۱۴‌سالگی او را مورد تعرض قرار داده، «کوین اسپیسی» بازیگر توانمندی که دو جایزه «اسکار» برای فیلم‌های «مظنونین همیشگی» و «زیبای آمریکایی» به همراه یک جایزه «تونی» و ۱۲‌نامزدی جایزه «امی» را در کارنامه دارد، به بیکارترین بازیگر هالیوود تبدیل شده که نمی‌تواند کار کند.

9‌رسوایی
اما حالا و به واسطه به روز شدن مسائل مربوط به کوین اسپیسی می‌خواهیم در ادامه این گزارش به تعدادی از رسوایی‌های اخلاقی مطرح شده در هالیوود اشاره کنیم. رسوایی‌هایی که برخی از آن‌ها اثبات شده و تعدادی هم به دلایل مختلف معلق مانده است.

نماد تجاوز در هالیوود
 در اکتبر‌۲۰۱۷ روزنامه‌های نیویورک‌تایمز و نیویورکر با خبری در مورد اتهامات تعدادی از زنان در دنیای سرگرمی هالیوود نسبت به هاروی واینستاین در زمینه سوء‌استفاده و بدرفتاری جنسی و حتی تجاوز دنیای هالیوود را در شوک فرو بردند. 


بلافاصله از آن روز به بعد بیش از ۸۰‌زن سکوت خود را شکسته و ادعا کردند که در سال‌های گذشته مورد اذیت و آزار جنسی این تهیه‌کننده نامدار هالیوودی قرار گرفته‌اند. از آن زمان هاروی واینستاین از کمپانی فیلمسازی خود اخراج شده و حق عضویت او در آکادمی اسکار لغو گردیده و پرونده‌هایی در لس‌آنجلس، نیویورک و لندن برای بررسی اتهامات مربوط به این تهیه‌کننده بدنام باز شد. بدون شک ماجرای هاروی واینستاین را باید بی‌سابقه ترین مورد رسوایی‌های بزرگ هالیوود در سال گذشته دانست.

رمبوی متجاوز
 راکی بالبو دنیای سینما که با ۷۲‌سال سن همچنان پرتلاش و خستگی‌ناپذیر نشان می‌دهد مدتی پیش متهم شد که در سال‌۱۹۹۰ مرتکب جنایت جنسی شده است. این پرونده ابتدا در آبان سال‌۲۰۱۷ به واحد پلیس سانتا مونیکا ارجاع شد و خرداد‌ماه امسال نیز سخنگوی یکی از وکلای لس‌آنجلس اعلام کرد که پیگیر پرونده اتهام جنسی سیلوستر استالونه است. به گزارش سیمرغ، این پرونده همچنان باز است و از جانب مقامات لس‌آنجلس پیگیری می‌شود. از طرف دیگر وکیل سیلوستر استالونه در این زمینه به «سی.ان.ان» گفته است چنین اتهامی کاملا تکذیب می‌شود اما در ادامه اضافه کرد که استالونه در دهه‌۸۰ میلادی با شاکی این پرونده رابطه داشته اما این رابطه بر اساس رضایت شاکی بوده است. در حال حاضر هیچکدام از طرفین این پرونده نتوانسته‌اند ادعای خود را ثابت کنند و با این حساب باید دید در آینده دستگاه قضای آمریکا چه حکمی برای سیلوستر استالونه صادر خواهد کرد.

اتهام جیمز
 دقیقا پس از اینکه جیمز فرانکو در سال‌۲۰۱۸ جایزه گلدن گلاب را برای مجموعه The Disaster Artist برنده شد، بانوان زیادی از جمله اَلی شیدی، گله‌گذاری بابت سوء‌رفتارهای جنسی فرانکو را در توییتر شروع کردند. مدتی بعد نیز پنج نفر خانم در مجله لس‌آنجلس تایمز از رفتار ناشایست جیمز فرانکو شکایت کردند.
در این بین جیمز فرانکو با حاضر شدن در برنامه
 The Late Show به توییت‌هایی که وی را متهم کرده بود اشاره کرد و گفت چنین ادعاهایی کاملا بی‌پایه و اساس است. شبکه معتبر «اچ‌بی‌او» که دومین فصل سریال The Deuse را با همکاری جیمز فرانکو در حال ساخت دارد متذکر شد که تاکنون گزارشی از رفتار ناشایست جیمز فرانکو دریافت نکرده است.

سوپراستار دهه80
 خانمی که در گذشته برای مایکل داگلاس کار می‌کرد، اواخر سال گذشته این هنرپیشه قدیمی و معروف را به آزار و اذیت‌های جنسی متهم کرد. این خانم که نامش سوزان براودی است در دهه هشتاد میلادی به مدت سه سال با مایکل داگلاس همکاری داشت و در آن زمان وی را مورد آزار و اذیت جنسی قرار داده بود. داگلاس در این زمینه به« ان.بی.سی» نیوز گفت این خانم یکی از افراد قدیمی صنعت سینما به حساب می‌آید و به‌عنوان نویسنده کتاب و فردی سرشناس در جنبش‌های بانوان شناخته می‌شود. به گفته داگلاس این خانم در گذشته تحت هیچ شرایطی مورد رفتار ناشایست از جانب داگلاس قرار نگرفته است. داگلاس در خصوص ادعای این خانم متذکر شد به احتمال زیاد وی به توقعاتی که در زمینه شغلی داشته، دست نیافته و با ادعای این اتهام می‌خواسته عقده دلش را باز کند. ناگفته نماند مایکل داگلاس در سال‌۲۰۱۲ به اعتیاد جنسی خود اعتراف کرده بود.

کارگردان مشهور سینمای کلاسیک
 در گذشته‌های دور هالیوود، استودیوهای vلمسازی سعی می‌کردند تصویری معصومانه و بیگناه از ستاره‌های خود به نمایش بگذارند در حالی که اتفاقات شنیع و ناخوشایندی در پشت پرده رخ می‌داد اما اتفاقی که برای زندگی شخصی اینگرید برگمن افتاد نشان داد که مردم احساس بسیار بدی پیدا می‌کنند وقتی که در می‌یابند بت‌های آنان نیز خطاهای انسانی زیادی را مرتکب می‌شوند. زمانی که برگمن رابطه‌ای مخفیانه را با روبرتو روسلینی، کارگردان نامدار ایتالیایی آغاز کرد در واقع همسر یک پزشک به نام پیتر لیندستروم بود. از این رابطه نامشروع پسری به نام روبرتو به دنیا آمد و روسلینی و برگمن در سال‌1950 تلاش کردند از شرکای زندگی خود جدا شوند تا بتوانند با هم زندگی کنند. این ماجرا چنان سر و صدایی به پا کرد که پای دولت ایالات متحده و مجلس سنا نیز به میان آمد.

بازیگر سینمای کلاسیک
 زندگی ارول فلین، بازیگر سرشناس استرالیایی دهه‌های‌40 و 50 قرن بیستم از هر لحاظ دارای مشکلاتی است. وی را برای بازی در فیلم‌های مشهوری مانند «ماجراهای رابین هود» (The Adventure of Robin Hood)، «قطار سانتا فه» (Santa Fe Trail) و «داج سیتی» (Dodge City) می‌شناسند. فلین در سن 48‌سالگی و پس از مشکلاتی که با همسر سوم خود داشت با یک دختر 15‌ساله به نام بورلی آدلند رابطه نامشروعی را آغاز کرد که در نهایت آدلند اعلام کرد فلین به زور او را مجبور به این رابطه کرده است.

بازیگر اسکاری
 بتمن دنیای سینما نیز از رسوایی در امان نمانده است و در سال‌۲۰۱۷ هیلاری برتون بازیگر هالیوود و آناماری تندلر، آرایشگر، بن افلک را به انجام شوخی جنسی متهم کردند. بن‌افلک نیز در این مورد پاسخ صریح و بی‌پرده‌ای در توییتر نوشت بابت این رفتار شرمنده است و از خانم برتون عذرخواهی کرد. در این توییت اشاره‌ای به آناماری تندلر نشده بود. بن افلک مدتی بعد گفت مردها باید خودشان را کنترل کنند و آگاهی بیشتری نسبت به این رفتار ناپسند داشته باشند.

یک سوپراستارپیر
 آنا گراهام هانتر، دختری ۱۷‌ساله‌ای که در صحنه فیلمبرداری Death of a Saleman به‌عنوان دستیار حضور داشته است در سال‌۲۰۱۷ به گزارشگر مجله هالیوود رپورتر گفت در زمان فیلمبرداری این فیلم که به حدود ۳۳‌سال پیش برمی گردد، هافمن با وی شوخی‌های جنسی داشته است. مدتی بعد نیز دو بانوی دیگر هافمن را به اتهام‌هایی از این دست متهم کردند. هافمن در پاسخ به این اتهام‌ها متذکر شد که احترام کاملی برای خانم‌هایی که به آن‌ها بی‌احترامی کرده قائل است و از صمیم قلب از آن‌ها عذرخواهی می‌کند.

فیلمسازی جریان‌ساز
رومن پولانسکی، سازنده فیلم‌هایی چون «پیانیست» و «محله چینی‌ها» ۴۰‌سال است به سبب اتهام تجاوز به دختری ۱۳‌ساله در سال‌۱۹۷۷ از ترس محاکمه سنگین از آمریکا فرار کرده و در پاریس زندگی می‌کند؛ چراکه فرانسه یکی از معدود کشورهای اروپایی است که مانع استرداد شهروندان خود به آمریکا می‌شود. پولانسکی سال‌۱۹۷۷ متهم شد که در جریان یک میهمانی در منزل «جک نیکلسون» در شهر لس‌آنجلس، دختری ۱۳‌ساله را وادار به استفاده از مشروبات الکلی و مواد مخدر کرده و سپس به او تجاوز کرده است. وی پس از اعتراف به جرم تجاوزش در سال‌۱۹۷۷ میلادی، ۴۲‌روز را در زندانی در ایالت کالیفرنیا سپری کرد و سپس آزاد شد اما در سال‌۱۹۷۸ زمانی که یک قاضی در تلاش بود مجددا پرونده او را به جریان بیندازد و مجازاتی سنگین برای او صادر کند، به فرانسه گریخت. 
فساد و رسوایی‌های اخلاقی و جنسی در هالیوود تنها به همین چند نام خلاصه نمی‌شود. همینطور این اتفاقات تنها به بازیگران ختم نشده و در فهرست فوق نام بسیاری از کارگردانان، تهیه‌کنندگان و سایر عوامل سینمایی مشاهده می‌شود.

  •  

دیدگاه‌ها
دیدگاه تازه‌ای تایید نشده است...