۳۳۸۰

رییس شورای شهر تهران: بودجه تهران در چهار سال قبل دو برابر بودجه لندن بوده است

عذرخواهی می‌کنم

جاماندگی در عملکرد انتقادی است که به شهرداری تهران وارد می‌شود. مواردی که در این روزهای پایانی دوره فعالیت، نخست گریبان شورای شهر و شهرداری را می‌گیرد و در ادامه حتی گستره‌اش به معاونت و سازمان‌های زیرمجموعه شهرداری تهران هم می‌رسد.

جاماندگی در عملکرد انتقادی است که به شهرداری تهران وارد می‌شود. مواردی که در این روزهای پایانی دوره فعالیت، نخست گریبان شورای شهر و شهرداری را می‌گیرد و در ادامه حتی گستره‌اش به معاونت و سازمان‌های زیرمجموعه شهرداری تهران هم می‌رسد. فعالیت‌های شهرداری در حوزه فرهنگی در حالی عملکرد نزدیک به صفر را نشان می‌دهد که حذف حاجی فیروز از روزهای نوروز می‌تواند نماد عجیب و تازه تمام اهمال‌کاری‌ها در این زمینه باشد، حتی اگر توجیهات جامعه‌شناسانه برای آن ردیف شود. البته دامنه کم‌کاری‌های مدیریت شهرداری به حوزه‌های دیگر چون ایمنی و توسعه شهرسازی و حتی حمل‌ونقل عمومی هم می‌رسد.

در دوره پنجم مدیریت شهری، بزرگ‌ترین و پربحث‌ترین انتقادات به نحوه عملکرد شهرداری تهران ازسوی شورای شهر انجام گرفته که خود نهاد ناظر و بالادستی شهرداری است. بااین‌حال تغییری در بهبود قدم‌های لاک‌پشتی شهرداری تهران در انجام وظایفش شاهد نیستیم. 
بدون شک مساله هرآنچه هست و در پشت پرده چه می‌گذرد با گذر زمان مشخص خواهد شد. آقای محسن هاشمی‌رفسنجانی از مردم بابت عملکرد شهرداری عذرخواهی کرده است. رییس شورای‌شهر تهران در جلسه دیروز شورای‌شهر تهران گفته بودجه شهرداری تهران در چهارسال قبل دوبرابر شهر لندن بوده است و تعداد کارکنان شهرداری به‌شدت افزایش یافته بود. 
وی به‌دلیل وجود کمبودها و ضعف‌هایی که در اجرا ازسوی شهرداری و عملکرد شورای‌شهر وجود داشته از شهروندان تهران عذرخواهی کرد و گفت: امیدوارم مطالبات و انتظارات در دوره آینده شورا به صورتی باشد که گامی روبه‌جلو و نه به عقب در حوزه اصلاح و توسعه مدیریت شهری برداشته شود. رییس شورای شهر تهران در صحن شورای شهر دست به دامن دولت هم شده است.
 او گفته است: از دولت انتظار داریم فراتر از وعده و مصوبات کاغذی مشکل کمبود ناوگان حمل‌ونقل عمومی را برطرف کند. این صحبت‌های هاشمی‌رفسنجانی واکنش‌های بسیاری در بین مردم و فضای مجازی داشته است. یکی از کاربران فضای مجازی گفته است: بودجه دو برابر لندن! هزینه‌ها هم که می‌فرمایید نصف شد. فعالیت هم که کسی نمی‌بیند به‌جز حذف نام شهدا از تابلوها و نامگذاری چند خیابان به نام افراد... یکی دیگر از کاربران گفته است: انتخابات ریاست‌جمهوری که نزدیک میشه مدیران داوطلب ریاست یا عذرخواه مردم میشن یا نوکر ملت!!
اظهارات رییس شورای‌شهر تهران را با «محمد یوسفی» نماینده مجلس و عضو فراکسیون مدیر شهری در میان می‌گذاریم. یوسفی به خبرنگار «صبح‌نو» می‌گوید: «اگر عملکرد دوره پنجم شوراها را نسبت‌به قبل بررسی کنیم می‌بینیم که می‌توانستند عملکرد بهتری داشته باشند. شوراها یک نهاد خدمت‌گزاری در حوزه خدماتی هستند و نباید دستخوش تصمیمات سیاسی شوند. اگر 
کم و کاستی در کشور می‌بینیم دلیلش این است که شوراها درگیر موضوعات سیاسی شده‌اند.»
 این نماینده مجلس می‌افزاید: «درباره شهرداری تهران باید گفت شهرداری تهران در دوره گذشته اقدامات بسیار شایسته‌ای انجام داد. در بحث توسعه مترو از یک خط به هشت خط رسیدند. همین‌طور تهران در دوره قبلی شهرداری در بحث تقاطع‌های غیرهم‌سطح و احداث تونل‌ها سرآمد شد. این اقدامات نظام فنی‌ومهندسی کشور ما را به رخ دنیا کشید. کارهای بزرگی در بافت ریزدانه شهر تهران انجام گرفت.
 این اقدامات شایسته با نگاه جهادی و تلاش شبانه‌روزی پیش رفت. این اقدامات با آنچه در دوره پنجم صورت گرفته اصلا قابل‌مقایسه نیست. 
متاسفانه در دوره کنونی دستاوردی را شاهد نیستیم. بیشتر شهرداری به موضوعات روبنایی پرداخت. دولت یازدهم و دوازدهم و شورا در توسعه حمل‌ونقل عمومی هیچ فعالیتی نداشته‌اند. این نشان می‌دهد حمل‌ونقل عمومی برای دولت و به‌دنبال آن برای شوراها اهمیت چندانی نداشته است.»
«ناصر امانی» معاون سابقه برنامه‌ریزی شهرداری تهران هم در گفت‌وگو با «صبح‌نو» درباره اظهارات روز گذشته رییس شورای شهر و عذرخواهی از مردم می‌گوید: «کاهش رانت و فساد با حرف و ادعا نیست. عذرخواهی در پایان کار مشکل بی‌عملی و ناکارآمدی را توجیه نمی‌کند. شما با وعده‌های زیادی از مردم رأی گرفتید و هیچ‌کدام از آن وعده‌ها را اجرایی نکردید. کاش این عذرخواهی را در پایان سال اول که هنوز موفق نشده بودید حتی یک شهردار انتخاب کنید می‌کردید و از مسوولیت کناره می‌گرفتید. درحالی ادعای کاهش فساد می‌کنید که چند تن از شهرداران و مدیران‌تان بازداشت و به اختلاس چند 10‌میلیاردی اعتراف کرده و یکی از اعضای همین شورا از رانت و سوءاستفاده در کمیسیون باغات خبر می‌دهد.»
 معاون سابق شهردار تهران در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به همراهی نکردن دولت با مدیریت جهادی شهر تهران در طول سال‌های84 تا 96 تاکید کرد: «مگر در دوره قبل دولت و مجلس به ساخت مترو و حمل‌ونقل تهران کمک کردند که شما دست روی دست گذاشتید و چشم‌انتظار کمک دولت شدید؟ دولتی که همراه و همفکر شما بود، معاون اولش را برای افتتاح پروژه‌های محلی که شهردار ناحیه افتتاح می‌کرد دعوت می‌کنید؟ شما که ادعای شفافیت دارید لطف کنید لیست نیروهایی را که طی چهارسال اخیر وارد شهرداری کردید منتشر کنید.»
اظهارات روز گذشته رییس شورای شهر اما از سوی برخی شهروندان هم با واکنش مواجه شد. حجت نیازی یکی از شهروندان میانسال است که به خبرنگار «صبح‌نو» گفت: باید به آقای هاشمی گفت الان چه وقت عذرخواهی است؟ آقایان سری به مترو بزنند و ببینند که در این روزگار کرونایی مردم چطور شانه به شانه هم ایستاده‌اند.
 البته خدا خیرشان بدهد که طرح ترافیک را لغو کردند. از دیروز مترو کمی خلوت شد و خیابان‌ها شلوغ‌تر که خوب ایراد ندارد، از کرونا گرفتن که بهتر است.خانم مولایی هم در واکنش به صحبت‌های آقای هاشمی می‌گوید: واقعا گفته‌اند بودجه تهران چهار برابر لندن
 بوده است؟ خوب با این پول چه کرده‌اند؟ کدام پارک و خیابان یا ایستگاه مترو و اتوبوس به شهر اضافه شده است؟ ما که ندیدیم. 
البته خودشان هم ندیده‌اند چون اگر کاری هر چند کوچک کرده بودند الان صدایش گوش فلک را کر کرده بود.انتقادات بسیاری که به عملکرد مدیریت شهری در دوره پنجم مطرح می‌شود مسائل مختلفی را دربرمی‌گیرد. حالا باید دید در دوره بعدی مدیریت شهری کدام گروه سکان اداره شهر را در دست خواهد گرفت و چطور کمبودها و نیازهای پایتخت جمهوری اسلامی ایران را متناسب با رعایت‌ شان آن برطرف خواهد کرد.

دیدگاه‌ها
دیدگاه تازه‌ای تایید نشده است...