۳۳۸۱

امید به مذاکرات، دولت و اصلاح‌طلبان را برای «تعویق انتخابات» به میدان آورده است

فرار از صندوق؟

اظهارات حاشیه‌ای یکی از راهبردهای روحانی برای انحراف در «افکار عمومی» در سال‌های گذشته به‌حساب می‌آید؛ الگوی «تعویق انتخابات» هم شاید مانند «رفراندوم» استراتژی رییس‌جمهوری برای لگام زدن بر مطالباتی باشد که زمان پاسخگویی به آن مدت‌هاست فرارسیده است.

اظهارات حاشیه‌ای یکی از راهبردهای روحانی برای انحراف در «افکار عمومی» در سال‌های گذشته به‌حساب می‌آید؛ الگوی «تعویق انتخابات» هم شاید مانند «رفراندوم» استراتژی رییس‌جمهوری برای لگام زدن بر مطالباتی باشد که زمان پاسخگویی به آن مدت‌هاست فرارسیده است. اما نگاه کوته‌بینانه به اتفاقات مهم و بزرگ ملی می‌تواند زمینه‌ساز حوادثی باشد که کشور و مردم را دچار خسران کند.

«انتخابات» ابزاری در دست ملت ایران و برای سرباززدن از سیاست‌های جاری و ریل‌گذاری منطقی‌تر برای آینده به‌حساب می‌آید. انتخاب روسای‌جمهور مختلف در سال‌های گذشته و همراهی یا تغییر سیاست‌های اعمال‌شده، این موضوع را به‌خوبی نشان داده است که با انتخاب آگاهانه می‌توان آینده‌ای متفاوت‌تر داشت.
پروژه «تعویق انتخابات» حالا چوبی است که روحانی می‌خواهد لای چرخ تصمیم‌گیری مردم بگذارد. عملکرد بد و نشستن چندساله به پای وفای به عهد غربی‌ها، کار را به جایی رساند که ملت ایران در یک محاصره اقتصادی سهمگین، چاره‌ای جز انتظار برای تغییر روند سیاست‌گذاری نداشتند؛ روندی که حالا گویا رییس‌جمهوری و مشاورانش به‌دنبال ادامه آن با ابزار کرونا هستند.
 
سوءمدیریت انتخاباتی
در ادامه این روند رییس‌جمهوری هفته گذشته در جلسه هیات دولت اظهار داشت: «ما در برنامه هسته‌ای،‌ در برنامه واکسن، در برنامه مقابله با کرونا، در معیشت مردم، در تولید هیچ نظری به انتخابات نداریم که انتخابات و نتیجه انتخابات چگونه می‌شود؟ این‌ها وظیفه ماست. می‌خواهم این را بگویم حتی اگر انتخابات در 1400 نبود، مثلا در 1401 بود، باز همه این‌ها را با همین قدرت انجام می‌دادیم.» روحانی در شرایطی حرف از برگزاری انتخابات در سال آینده می‌زند که این پروژه ملی برای ایرانیان بسیار مهم و حیاتی است. حضور پرشور مردم در انتخابات‌های گذشته و تغییراتی که به‌واسطه آن در ساختار حاکمیتی ایجاد شده همه نشان‌دهنده ضرورت برگزاری آن در زمان تعیین شده است؛ ضرورتی که اگر با تعویق همراه شود پیامدهای ناخوشایندی خواهد داشت.
مدیریت پاندمی کرونا از ابتدای شیوع در کشور، موضوعی بود که همواره منتقدانی داشت و با روند افزایشی آن این انتقادها بیشتر شد. پیک‌های پیاپی، مهر تاییدی بود بر سوءمدیریت دولت. خودداری رییس‌جمهوری از برعهده گرفتن مستقیم مدیریت مقابله با کووید19، موضوعی بود که از ابتدا موردانتقاد نخبگان و مردم قرار گرفت.
 
سرپیچی پیک‌های کرونایی 
از پیش‌بینی‌های روحانی
سپردن امور به وزیر بهداشت و تنها گذاشتن وی باعث شد شاهد روند غیرقابل‌قبولی در این‌باره باشیم. سیاست التماسی نمکی هم کار را به جایی نرساند و درنهایت باید شاهد افسار پاره کردن این بیماری منحوس باشیم. تصمیمات غیرواقع‌بینانه برای تعطیلات عید نوروز اگرچه با انتقادهای زیادی همراه شد اما درنهایت وضعیت شهرهای کشور را «قرمز» و «سیاه» کرد. بی‌تدبیری در این موضوع هزینه‌های جانی و مالی زیادی را بر مردم تحمیل کرد.
در ادامه این ماجرا رییس‌جمهوری 7فروردین در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا با بیان اینکه به نظرم پیک این بیماری با وجود همه جهش‌های مختلف ویروس تمام شده است، گفت: «پیک همه‌گیری کرونا با توجه به گسترش واکسیناسیون رو به نزول است. شاید مشکلاتی داشته باشیم، اما مقابله با این بیماری نسبت‌به اوایل آسان‌تر شده و در کشور ما هم ان‌شاءالله با گسترش واکسیناسیون به‌خوبی انجام خواهد شد.»
البته تکرار نادرست بودن پیش‌بینی‌های رییس‌جمهوری در سال‌های اخیر بر کسی پوشیده نیست و در قضایایی مانند برجام، بورس، کرونا و نظایر آن بارها به منصه ظهور رسیده است. در این میان اما بازی با سلامت مردم چیزی نیست که بتوان به‌راحتی بر آن سرپوش گذاشت. عملکرد بد دولت در عرصه داخلی و خارجی اگرچه در سال‌های گذشته مشکلات زیادی را بر مردم تحمیل کرده است اما حفاظت از جان مردم بیش از این باید موردتوجه می‌بود.
 
نگاه اصلاح‌طلبانه 
به تعویق انتخابات و مذاکرات
مذاکرات وین و همزمانی آن با موج جدید کرونا دوباره به رویایی برای ماندن در قدرت تبدیل شده است. تعویق انتخابات در شرایطی که دولت هیچ‌چیزی برای دفاع ندارد بهترین راهبرد برای خریدن زمان و انتظار دوباره است؛ انتظار برای اقدام عملی کدخدا. تا شاید شرایط بهتر و دولت و حامیانش را از گوشه رینگ خارج کند.
بعد از استفاده حسن روحانی از کلیدواژه «انتخابات در سال1401»، آذر منصوری، سخنگوی جبهه اصلاحات ایران درباره پیشنهاد تعویق زمان انتخابات، اظهار کرد: دولت متولی این انتخابات است. دولت می‌تواند این پیشنهاد را به مجلس ارائه دهد و مجلس هم با قید دو فوریت موضوع را بررسی کند.
وی با بیان اینکه نگرانی از ابتلا بسیار بالاست، گفت: تنها راهکار این است که انتخابات تا زمان آرام شدن این موج و واکسیناسیون جمعی از هموطنان و خفیف‌تر شدن موج کرونا به تعویق بیفتد. در غیر این صورت، آنچه قابل پیش‌بینی است این است که در کنار همه عواملی که به سردی انتخابات کمک می‌کنند، کرونا نیز به‌مراتب مزیدبرعلت خواهد شد و بر درصد مشارکت شهروندان در انتخابات اثرات بسیار منفی به‌جای خواهد گذاشت.
 
اتحاد برای «تعویق»
بسیج اصلاح‌طلبان و درخواست روحانی برای تعویق انتخابات نشان از پروژه‌ای دارد که باید اوضاع را برای این جناح بهتر کند. عدم پاسخگویی به افکار عمومی ازسوی این جریان سیاسی، آن‌ها را در موقعیت نامناسبی قرار داده است. جدایی برخی از بدنه اصلاح‌طلبی و انتقادهای فراوان نسبت‌به عملکرد آن‌ها و رابطه آن‌ها با دولت روحانی باعث شده است تا به فکر راه دیگری برای خارج شدن از بن‌بست باشند.
همراهی آن‌ها با روحانی در گره زدن آب خوردن مردم به تحریم‌ها و پرداختن به مذاکرات به‌عنوان تنها راه برون‌رفت از مشکل روزهای بدی را برای مردم آفریده است. اما از دیگر سو، گویا آن‌ها هنری جز مذاکره ندارند و دوباره با بهره‌گیری از این استراتژی با نگاهی عمیق به وین به‌دنبال جابه‌جایی زمان انتخابات ریاست‌جمهوری هستند.
تعویق انتخابات آخرین تیر ترکش اصلاح‌طلبان در جهت تلاش برای ماندن در قدرت است؛ تیری که برخلاف تصور آن‌ها هرگز به هدف نخواهد خورد و وعده‌هایی که در هشت‌سال گذشته باید تحقق پیدا می‌کرد از ذهن مردم ایران پاک نخواهد شد.
علی‌رغم تلاش‌های روحانی و طرفدارانش برای بهره‌برداری از وضعیت بد کرونایی، ملت ایران نسبت‌به بازی سیاسی این جریان آگاه شده و علاوه‌بر مطالبه پاسخگویی، دیگر امیدی به بهبود اوضاع ازسوی آن‌ها، آن هم از دریچه مذاکره ندارند. بهتر است طراحان پروژه‌های اینچنینی به‌جای اتلاف وقت، درصدد پیدا کردن راهی برای بازآفرینی سرمایه اجتماعی خود باشند.
 
حجت‌الاسلام سالک: «تعویق انتخابات» توهین به مردم است
همچنین حجت‌الاسلام احمد سالک، عضو جامعه روحانیت مبارز در گفت‌وگو با «صبح‌نو»، اظهار داشت: قرآن کریم دستورالعمل و یک اصل اساسی پایداری جامعه انقلابی را مطرح می‌کند و می‌فرماید که «اِعْتَصِمُوا بِحَبْلِ اللّه جَمِیعا وَلاَ تَفَرَّقُوا» یعنی پرهیز از هرگونه تفرقه و اتصال به حبل‌الله متین اهمیت زیادی دارد.وی افزود: با هدایت و رهبری و نظرات و کلمات نورانی قرآن، استحکام درون تشکیلاتی جامعه اسلامی را باید بالا برد.حجت‌الاسلام سالک با بیان اینکه رییس‌جمهوری هر روز حاشیه‌سازی می‌کند، گفت: روحانی حرف بدی درباره انتخابات ریاست‌جمهوری زد و این موضوع به معنای قانون‌شکنی است که باید در برابر آن هوشیار بود.
عضو جامعه روحانیت مبارز تاکید کرد: روحانی گفت اگر انتخابات در سال۱۴۰۰ انجام نشد در سال۱۴۰۱ انتخابات برگزار کنیم و این به معنای یک سال فرصت دیگر است. این حرف توهین به مردم است. اظهاراتی از این دست باعث گسترش قانون‌شکنی در کشور می‌شود.

  •  

دیدگاه‌ها
دیدگاه تازه‌ای تایید نشده است...