۳۳۸۴

واکسن ایرانی کووبرکت وارد فاز سوم تست انسانی خود شد

«برکت» برای سلامت ایرانیا

در سخت‌ترین روزهای جهانی کرونا، یکی از بزرگ‌ترین گام‌های تولید واکسن ایرانی کرونا روز گذشته در کشور برداشته شد. کار ساخت واکسن که از سوی برخی شرکت‌های ایرانی با جدیدت در حال پیگیری است روز گذشته با آغاز فاز سوم تست انسانی واکسن کووبرکت وارد مرحله جدیدی شد.

در سخت‌ترین روزهای جهانی کرونا، یکی از بزرگ‌ترین گام‌های تولید واکسن ایرانی کرونا روز گذشته در کشور برداشته شد. کار ساخت واکسن که از سوی برخی شرکت‌های ایرانی با جدیدت در حال پیگیری است روز گذشته با آغاز فاز سوم تست انسانی واکسن کووبرکت وارد مرحله جدیدی شد. رییس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام؟ره؟ از تحویل 30‌میلیون دوز واکسن کرونا به وزارت بهداشت تا پایان مردادماه خبر داد. خانم دکتر مینو محرز، سرپرست تیم مطالعاتی و تحقیقاتی واکسن کووبرکت نیز به همراه حسینعلی شهریاری، رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی در فاز سوم تزریق واکسن کووبرکت شرکت کردند. این اتفاقات خوب در شرایطی روی داده است که کشور در موج چهارم کرونا به سر می‌برد و به گفته مسوولان وزارتخانه بهداشت و درمان بسیاری از شهرهای کشور در وضعیت قرمز و خطرناک هستند. از سوی دیگر نوع هندی ویروس کرونا که شبه قاره هند را به هم ریخته است تصاویر ترسناکی از این نوع بیماری به سراسر جهان مخابره می‌کند. در چنین شرایطی که وزیر بهداشت نیز هشدار داده در صورت ورود ویروس کرونای هندی به کشور می‌تواند موج چهارم کرونا را ترسناک‌تر کند باید دید واکسن‌های ایرانی کی به صورت عمومی در دسترس مردم قرار می‌گیرند تا نگرانی‌ها به حداقل ممکن برسد.

رییس ستاد اجرایی فرمان امام روز گذشته در حاشیه مراسم آغاز مطالعات بالینی فاز‌۳ واکسن کووایران برکت جزئیات تولید واکسن کووایران برکت طی ماه‌های آتی را اعلام کرد و گفت: تا آخر مرداد ۳۰‌میلیون دوز واکسن را تولید و تقدیم وزارت بهداشت می‌کنیم.  آقای محمد مخبر با بیان اینکه تمام خطوط تولید در حال زیربار رفتن است، گفت: اردیبهشت یک میلیون دوز واکسن را تقدیم 
وزارت بهداشت می‌کنیم. 
وی افزود: خرداد بین سه تا ۳/۵‌میلیون دوز را تولید و تقدیم می‌کنیم، در تیرماه به ۱۰ تا ۱۲‌میلیون دوز در ماه و مرداد به ۱۲ تا ۱۵‌میلیون دوز می‌رسد و به این ترتیب تا آخر مرداد ۳۰‌میلیون دوز را تولید و تقدیم وزارت بهداشت می‌کنیم. در شهریور نیز راندمان تولید به ۲۰‌میلیون دوز در ماه خواهد رسید.
رییس ستاد اجرایی فرمان امام با بیان اینکه طبق وعده‌ای که داده بودیم چندماه آینده مشکل واکسن نخواهیم داشت گفت: با تلاش جوانان نخبه، مجاهد و متدین این عدد به میزان مورد نظر می‌رسد و امید است این بلا از جامعه بشری محو شود. وی ادامه داد: در چندماه آینده جزو کشورهایی خواهیم بود که بالاترین میزان واکسن را تولید و تزریق کرده است که از مسیرها و شرکت‌های مختلف داخلی و واردات تأمین می‌شود. دغدغه عمومی واکسن ظرف چندماه آینده رفع خواهد شد.
رییس ستاد اجرایی فرمان امام در پاسخ به پرسشی درباره تأثیر تحریم‌ها بر تأمین مواد اولیه و زیرساختی مورد نیاز تهیه واکسن، گفت: دو فاز تولید نیمه صنعتی و صنعتی داشتیم که فاز نخست ظرفیت تولید در حد ۳ تا ۳/۵‌میلیون دوز بوده که اکنون خط تولید کامل زیربار است و از همین خط است که یک میلیون دوز در اردیبهشت تولید می‌شود.

کمک شرکت‌های دانش‌بنیان برای تأمین مایحتاج کرونا
به گفته مخبر در فاز صنعتی، تجهیزات در حال نصب است و ظرفیت تولید ۱۵‌میلیون دوز در ماه وجود دارد. رییس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام؟ره؟در ادامه یادآور شد: درباره مواد اولیه برای تأمین بخش زیادی که نیاز داشتیم، شرکت‌های دانش بنیان بسیج شدند و مشکل حل شد و بخشی را وارد می‌کنیم. به هرحال تحریم‌ها بی‌تأثیر نیست. تمام تمرکز ما بر تولید بوده و بر واردات متکی نبودیم و نقشی در 
واردات نداشتیم.
وی همچنین در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه شنیده شد در مقطعی از فاز سوم با مشکل مواجه شدید، گفت: چنین چیزی کذب محض است. از ابتدا هر روز وضعیت بهتر شده و توفیقات روزانه داشتیم و کار به‌طور غیرقابل تصوری خوب پیش رفته و راندمان ۱۰ تا ۱۵‌برابر شده است. در هیچ مقطعی مشکلی نداشتیم.
رییس ستاد اجرایی فرمان امام؟ره؟ درباره علت راه‌اندازی کارخانه جداگانه‌ای برای تولید واکسن گفت: همین الان هم جای دیگری نیست، اگر این ظرفیت در کشور بود این خطوط تولید را راه نمی‌انداختیم در مجموع تلاش‌های خوبی در حال انجام است. 


مخبر همچنین ادامه داد: ما از 6مسیر تولید واکسن را دنبال می‌کردیم، همه مسیرها به تست انسانی رسیده است. چند روز قبل به شوخی به یکی از دوستان گفتم کار به مرحله‌ای رسیده که تا چند وقت دیگر مردم مثل وقتی که به سوپرمارکت می‌روند بتوانند بروند و بگویند که کدام واکسن را می‌خواهند.

نخستین داوطلبان فاز سوم
فاز سه مطالعات بالینی واکسن کووایران برکت صبح دیروز با تزریق بر روی داوطلبان آغاز شد. قرار است در این مرحله جمعیت ۲۰‌هزار نفری تحت واکسیناسیون و کارآزمایی بالینی قرار بگیرند. اما از نکات جالب آغاز مرحله سوم تزریق واکسن به سه نفر از چهره‌های شناخته شده بود. حسینعلی شهریاری، رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، مینو محرز، استاد دانشگاه و محقق اصلی پروژه تولید واکسن کووایران برکت و دکتر امیر زرگر، استاد دانشگاه سه داوطلب اول تزریق واکسن در فاز سوم بودند. دکتر حامد حسینی، مدیر گروه مطالعات بالینی واکسن ایرانی کرونا و مسوول تیم نظارت بر آزمایشات انسانی واکسن کرونا ستاد اجرایی فرمان حضرت امام خمینی ؟ره؟ با بیان اینکه ۵‌دی‌ماه مجوز مطالعات بالینی را گرفتیم و فاز یک تمام شد گفت: ۲۵‌اسفند مجوز هر دو مرحله دوم و سوم را دریافت کردیم و امروز تمامی داوطلبان فاز دوم وارد مطالعه شدند. تا‌کنون ۲۸۰‌داوطلب تزریق اول را انجام دادند و برای ۳۰‌درصد دوز دوم نیز تزریق شده است. حسینی افزود: امروز فاز سوم را به طور رسمی آغاز می‌کنیم و روی جمعیت ۲۰‌هزار نفری در 6شهر مطالعات آغار خواهد شد. ۱۱‌هزار و ۵۰۰‌نفر از تهران و کرج و مابقی از چهار شهر بوشهر، اصفهان، مشهد و شیراز تحت مطالعات فاز‌۳ قرار می‌گیرند. وی افزود: ثبت‌نام برای شرکت در کارآزمایی بالینی فاز سوم آغاز شده و تا‌کنون چندین هزار نفر داوطلب شده‌اند.
حسینعلی شهریاری، رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی هم که دیروز جزو سه داوطلب اول تزریق واکسن در فاز سوم بود با بیان اینکه باید از ستاد اجرایی فرمان امام تشکر کنم که کار بزرگی انجام دادند که مایه افتخار ایران اسلامی است گفت: از ابتدا اعلام کردم واکسن خارجی استفاده نمی‌کنم و منتظر واکسن تولید داخل می‌مانم، مخصوصا واکسن برکت چون اعتقاد داشتم واکسنی که جوانان متخصص ما تولید می‌کنند از بهترین‌ها در دنیا خواهد بود. امیدوارم طبق قول آقای مخبر هرچه سریع‌تر تولید انبوه را داشته باشیم و از تولیدات دیگر دنیا بی‌نیاز شویم.

مطالعه اثربخشی واکسن بر گونه هندی
محقق اصلی پروژه و مسوول تیم نظارت بر فاز مطالعات بالینی واکسن کوو ایران برکت هم که دیروز خود واکسن کووبرکت را دریافت کرد، درباره اثربخشی این واکسن روی واریانت هندی ویروس، گفت: روی واریانت انگلیسی کار شد و واکسن روی آن جواب داد، اما هنوز روی واریانت هندی امتحان نکردیم اما کار خواهد شد. خانم دکتر مینو محرز در حاشیه مراسم آغاز مطالعات بالینی فاز‌۳ واکسن کووایران برکت گفت: خوشحالم که دومرحله اول کارآزمایی بالینی واکسن کووایران برکت با موفقیت طی و اثرگذاری واکسن امتحان شد. وی افزود: من قول داده بودم وقتی مطمئن شوم که واکسن برکت مصون است آن را تزریق کنم که امروز تزریق واکسن را در فاز سوم انجام دادم. محرز درباره اثربخشی این واکسن روی واریانت هندی ویروس گفت: روی واریانت انگلیسی کار شد و واکسن روی آن جواب داد، اما هنوز روی واریانت هندی امتحان نکردیم. یک واریانت جدید است. روی گونه‌های جدید ویروس هندی و آفریقای‌جنوبی هم کارخواهد شد. وی افزود: بالای ۷۰ تا ۹۰‌درصد واریانت شایع در ایران که نوع بد آن هم هست همان نوع انگلیسی است که این واکسن روی آن مؤثر است. درباره گونه‌های جدید دیگر هنوز اطلاعات کافی نداریم. 

دیدگاه‌ها
دیدگاه تازه‌ای تایید نشده است...