۳۳۹۹

چرا شبه‌انقلابیون تندرو و اصلاح‌طلبان به‌طور همزمان به رییس‌مجلس حمله می‌کنند ؟

اعتراض نمایندگان به استفاده ابزاری از یک نامه

هرچه به ایام انتخابات نزدیک می‌شویم، ائتلاف‌ها و اتحادهای عجیب میان جریان‌های سیاسی به‌ظاهر نامتجانس را می‌بینیم. در آخرین مورد از این همنشینی‌های عجیب، طیف تمامیت‌خواه جبهه پایداری با جریان اصلاحات علیه مجلس و رییس مجلس دست به شورش زده‌اند.

هرچه به ایام انتخابات نزدیک می‌شویم، ائتلاف‌ها و اتحادهای عجیب میان جریان‌های سیاسی به‌ظاهر نامتجانس را می‌بینیم. در آخرین مورد از این همنشینی‌های عجیب، طیف تمامیت‌خواه جبهه پایداری با جریان اصلاحات علیه مجلس و رییس مجلس دست به شورش زده‌اند. نامه 100نفر از نمایندگان مجلس به قالیباف که امری کارشناسی و درون‌سازمانی بود، چندی پیش ازسوی علی خضریان، نماینده وابسته به طیف تمامیت‌خواه پایداری، باعث شد تا این جبهه و اصلاح‌طلبان در زدن قالیباف، همدست و همداستان شوند.

شبه انقلابیون رادیکال و رسانه‌های وابسته به جریان اصلاحات، طی روزهای سپری‌شده اخیر این خط مشترک و هماهنگ را در پیش گرفتند که قالیباف و مجلس با برخی تغییرات انجام‌شده در بودجه، در پی رانت‌جویی بوده‌اند و امتیازی عظیم از این طریق به سازمان‌های مدنظر رسیده است. همراهی یک طیف به ظاهر انقلابی  و اصلاح‌طلبان در شرایطی است که این دو اردوگاه، در جریان بستن لیست انتخاباتی اصولگرایان برای انتخابات مجلس یازدهم به یکدیگر کمک کردند. در آن برهه این طیف  تمامیت‌خواه با درخواست‌های عجیب‌وغریب و نامتعارف خود از مجموعه شورای ائتلاف، شرایط بستن لیست یگانه اصولگرایان را با چالش‌های عدیده مواجه کردند و باعث شدند تا اصلاح‌طلبان در گمانه‌زنی‌ها و تحلیل‌های خود، اصولگرایان را دچار تشتت ارزیابی کنند. در شرایط فعلی و در آستانه انتخابات سرنوشت‌ساز 1400 که اصولگرایان بیش از پیش به وحدت نیاز دارند و باید با هم صدایی شرایط انتقال قدرت از دولت خسته  کنونی به دولت جوان انقلابی را فراهم کنند، اقدامات آنارشیستی و گریز از مرکز تمامیت‌خواهان پایداری قطعا مانعی بزرگ بر سر این هدف خواهد بود.
همچنانکه نمایندگانی که پای نامه به رییس مجلس را امضا کرده و خواستار توضیحات درباره تغییر در جداول بودجه شده بودند، بعد از آگاهی از حقیقت ماجرا، در اظهارنظرهایی نسبت‌به خبری شدن نامه خود به رییس مجلس واکنش نشان داده و استفاده ابزاری و سیاسی برخی از جناح‌ها و احزاب را از این نامه محکوم کردند.
 
میرتاج‌الدینی: ادعای دستکاری بودجه 
قابل‌قبول نیست
در همین زمینه، میرتاج‌الدینی، نایب‌رییس کمیسیون برنامه‌وبودجه نیز ادعای تغییر اعداد بودجه را غیرقابل‌قبول دانست و گفت: اعداد جابه‌جا نمی‌شود، چراکه مصوبه قابل تغییر نیست و فقط درج اعداد به‌صورت جزئی‌تر که کلان آن‌ها به تصویب رسیده در این مرحله یادداشت می‌شود. وی تایید کرد: اینکه ادعای آقای خضریان مبنی بر تغییر اعداد بودجه پس از تصویب، قابل‌قبول نیست؛ کل تبصره‌ها و جداول مشخص است لذا با مخالفت با این ادعا، متن را امضا نکردم.
 
قادری: به‌خاطر انتخابات درباره جداول بودجه 
از کاه، کوه ساختند
 همچنین جعفر قادری، نماینده شیراز در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با فارس، درباره تغییر جداول بودجه۱۴۰۰ گفت: طبق روال هرساله، کمیسیون تلفیق منابعی را در جدول بودجه اضافه می‌کند و با هماهنگی کمیسیون‌ها و دولت این منابع اضافی را بین پروژه‌ها توزیع می‌کند و برخی پروژه‌ها که هنگام تدوین لایحه جاافتاده را به جدول اضافه می‌کند.
نماینده مردم شیراز و زرقان افزود: این اتفاقات و تغییرات هرساله رخ داده اما امسال به‌خاطر انتخابات ریاست‌جمهوری برخی از کاه، کوه ساختند و این را با شانتاژ خبری به‌صورت گسترده پخش می‌کنند. عضو کمیسیون جهش تولید مجلس اظهار کرد: من به‌دلیل ابهام در برخی موارد ابتدا نامه را امضا کرده بودم که بعدا با توضیح‌های ارائه‌شده جواب‌های ابهام‌ها را گرفتم.
 
استفاده جناحی از امضای نمایندگان 
قابل‌قبول نیست
  حسین حاتمی، یکی از امضاکنندگان نامه مذکور در گفت‌وگو با خبرگزاری آنا نیز با تاکید بر اینکه برخی به‌دنبال بهره‌برداری سیاسی از نامه نمایندگان خطاب به قالیباف در مورد تغییرات بودجه هستند، تصریح کرد: نامه با موضوع تغییر در جداول بودجه به دست رییس مجلس رسید و ایشان هم در صحن علنی این وعده را به نمایندگان دادند که به‌شخصه به این قضیه ورود پیدا می‌کند و اگر قرائت‌های مختلف یا اختلافات احتمالی در جداول بوده به نحوی اصلاح می‌شود. اما در نهایت تاسف شاهد این قضیه هستیم که موضوع نامه و موارد مندرج در آن فراتر از موضوعات پیش‌آمده، هدایت می‌شود و این امضاها به محلی برای تخریب شخص رییس مجلس تبدیل شده است و براساس آن علیه وی ناداوری می‌کنند. بنده این حجم از تخریب‌ها علیه قالیباف را منصفانه نمی‌دانم چراکه اگر بنده نامه مذکور را امضا کردم و بر آن اصرار دارم به این دلیل است که این اختلاف‌نظرات و قرائت‌های مختلف از کیفیت جداول به سمع و نظر رییس مجلس برسد که این اتفاق هم افتاد؛ بنابراین امضاها تنها همین کارکرد را داشتند که با توجه به رسیدن نتیجه، این نامه و امضاهای آن هم کارکرد خود را از دست داده‌اند.
دبیر اول کمیسیون اجتماعی  یادآور شد: اگر بخواهند از امضاهای پای نامه مربوط به تغییر جداول بودجه، علیه مجلس و شخص رییس مجلس استفاده کنند، منصفانه نیست و اطمینان دارم که نوعی بداخلاقی علیه قالیباف در حال شکل‌گیری است. هدف غایی این قبیل اقدامات و نامه‌نگاری‌ها باید اصلاح امور باشد و اگر  غیر از این باشد، نشان‌دهنده این است که به‌دنبال تسویه‌حساب جناحی و شخصی هستند که این به مذاق نمایندگان خوش نخواهد آمد و این افراد وزن سیاسی خود را در مجلس خدشه‌دار می‌کنند. اثر وضعی این امضاها ورود رییس مجلس به موضوع بود که انجام شد لذا امضاهای مذکور کارکرد خود را داشتند و بهتر است که بیش از این محمل‌ بازی‌های سیاسی قرار نگیرد .
 
محبی: نامه به هیات‌رییسه درباره جداول بودجه 
برای رفع ابهام بود
 بر همین اساس، بهروز محبی نجم‌آبادی، نماینده سبزوار در مجلس اشاره به بحث تغییر جداول بودجه ۱۴۰۰ گفت: براساس روال گذشته مجلس اختیاراتی به کمیسیون تلفیق برای بعضی تغییرات داده شده است. نماینده مردم سبزوار، جغتای، جوین، خوشاب و داورزن در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: نمایندگان در مجلس طی نامه‌ای که که خطاب به ریاست و هیات‌رییسه مجلس بود خواستار روشن شدن مساله تغییر جداول بودجه بوده‌اند و این نامه یک اتفاق کاملا داخلی بود و نباید همچین فضایی ایجاد می‌شد. کل موضوع این بود که عده‌ای از نمایندگان فقط خواستار تشریح تغییرات رخ‌داده بودند اما فضایی که رخ داد و علیه مجلس جوسازی شد به‌هیچ‌وجه قابل‌قبول نیست. وی افزود: من این نامه را که خطاب به هیات‌رییسه بود برای توضیح بیشتر امضا کردم و توقع داشتم در جلسه غیرعلنی توضیحاتی به نمایندگان داده شود و موضوع روشن شود اما متاسفانه این موضوع در یک شانتاژ خبری منتشر شد که من واقعا متاسف شدم چراکه این نامه یک مکاتبه داخلی بود، نه رسانه‌ها. درحالی‌که مجلس به ناحق این همه مورد حملات ناجوانمردانه است به چه دلیل باید موضوعات داخلی‌اش هم رسانه‌ای شود؟
 
هیات‌رییسه کمیسیون تلفیق: برای نمایندگان روشنگری می‌کنیم
همچنین روز گذشته، هیات‌رییسه کمیسیون تلفیق  در پی نامه تعدادی از نمایندگان مجلس برای رفع برخی ابهام‌ها توضیحات مفصلی درباره جداول بودجه۱۴۰۰، ارائه کرد. در متن نامه هیات‌رییسه کمیسیون تلفیق آمده است: اعضای هیات‌رییسه کمیسیون تلفیق بودجه سال۱۴۰۰ آمادگی دارند در هر مکان و زمان و به هر نحوی که همکاران بزرگوارمان لازم بدانند اطلاع‌رسانی کرده و به شبهات و ابهامات پاسخ دهند. همچنین یادآور می‌شود در برابر نمایندگانی که ابهام دارند، مستقل از تعدادشان، وظیفه خود را روشنگری و ارائه توضیحات می‌دانیم تا کلیه مسائل برطرف شود. هیات‌رییسه کمیسیون تلفیق تاکید کرده که کار خود را قانونی و در موعد مقرر انجام داده و بودجه نیز در موعد قانونی خود به دولت ابلاغ شده است. 

دیدگاه‌ها
دیدگاه تازه‌ای تایید نشده است...