۳۴۰۹

ربیعی خبر داد:

دستور روحانی به وزارت اطلاعات برای شناسایی ربایندگان فایل صوتی ظریف

سخنگوی دولت در مورد انتشار فایل صوتی ظریف، بیان داشت:‌ انتشار این فایل حواشی را ایجاد کرد. این فایل صوتی که توسط پترودلارهای کینه توز که با دلار های نفتی تاسیس شده و طرفدار رنج و تحریم ایران بوده منتشر شد. رئیس جمهور به وزارت اطلاعات دستور داده‌اند که ربایندگان فایل صوتی را شناسایی کنند.

علی ربیعی سخنگوی دولت در نشست خبری با حضور خبرنگاران رسانه‌های مختلف، گفت: حمایت دولت از بازار سرمایه یک اصل همیشگی بوده است. دولت سعی کرده از هر ابزاری برای پایداری و توسعه‌ای بازار سرمایه استفاده کند.

وی در مورد مصوبات دو جلسه هیات دولت اخیر هیات دولت گفت:با توجه به ضرورت اتخاذ سیاست های قضایی افتراقی در قبال کودکان و نوجوانان به دلیل آسیب پذیری این گروه افراد و خصوصیات و ویژگی های روحی و جسمی خاص آنان و نیز تدوین یک فرآیند حمایتی اثربخش برای کودکان در سیستم قضایی و برخورد صحیح، نظام مند، هدفمند و حمایت گرا به جای برخورد انتظامی و قضایی با این گروه دولت «لایحه پلیس ویژه اطفال و نوجوانان» را به تصویب رساند.

ربیعی اظهار داشت: در این لایحه به مسائلی همچون نحوه تشکیل پلیس ویژه و شرایط و ویژگی‏های آنان، حدود صلاحیت‏ و تکالیف پلیس ویژه، پیش‏بینی سازوکارهای حمایتی لازم مانند استخدام زنان پلیس، جداسازی از بزرگسالان، تشریفات خاص اعزام نزد مرجع قضایی و منع اقدامات برچسب زننده، استفاده از روش های غیرقضایی در مواجهه با جرایم کودکان و نوجوانان با تکیه بر اصول و مبانی عدالت ترمیمی، پرداخته است.

وی بیان داشت: همچنین دولت با هدف کمک به مسکن دار شدن ساکنین مناطق کمتر برخوردار مرزی و ایجاد جذابیت برای نوسازی بافت های فرسوده و انبوه سازان، با اصلاح آیین نامه اجرایی برنامه ملی بازآفرینی شهری پایدار موافقت کرد.

ربیعی تصریح کرد: به موجب این تصمیم، میزان سقف تسهیلات مشارکت مدنی دوره ساخت و ودیعه اسکان موقت در اراضی مشمول طرح ها و برنامه های موضوع این تصویب نامه به ترتیب در کلانشهرها به ازای هر واحد مسکونی تولید شده یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون ریال و ۴۰۰ میلیون ریال و در سایر شهرها ۸۰۰ میلیون ریال و ۳۰۰ میلیون ریال تعیین شد.

سخنگوی دولت تصریح کرد: تعیین و درجه بندی مشاغل سخت و زیان آور سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری های کشور از دیگر مصوبات هیات وزیران بود. بر این اساس، مشاغل آتش نشان، آتش نشان (راننده)، معاون شیفت، فرمانده شیفت، رئیس ایستگاه، مدیر عملیاتی منطقه، رییس مرکز ستاد عملیاتی و معاون عملیات، با درجه سختی و زیان آور (۳)، به عنوان مشاغل سخت و زیان آور سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری های کشور تعیین شدند.

وی خاطر نشان کرد: هیئت وزیران همچنین با اصلاح لایحه اصلاح قانون استفاده متوازن از امکانات کشور برای ارتقای سطح مناطق کمتر توسعه یافته موافقت کرد. به موجب این اصلاحیه، دولت مکلف است سه درصد از اعتبارات بودجه عمومی دولت را در قالب ردیف مشخص تحت همین عنوان تعیین کند و طی جدولی که در آن سهم هر استان براساس شاخص های نرخ بیکاری، آب شرب شهری و روستایی، آموزش و پرورش، آموزش فنی و حرفه ای، بهداشت و درمان، آموزش عالی، پژوهش و فناوری، بهسازی روستاها، راه و زیرساخت های جاده ای، سرانه های عمران شهری و درآمد شهرداری ها و فضاهای فرهنگی، مذهبی، ورزشی مشخص می‌گردد، در قانون بودجه درج نماید.

سخنگوی دولت با اشاره به نوسازی ناوگان حمل و نقل تصریح کرد: گسترش ناوگانها و بهبود زیرساختهای جاده‌ای، ایمنی در حمل و نقل هوایی، زمینی و دریایی، افزایش می‌یابد. دولت تدبیر و امید در این سالها با وجود تحریم‌های ظالمانه توانسته در گسترش و امینی حمل و نقل ریلی و گسترش جاده‌ها در سرار کشور، به کاهش ناامنی در حمل و نقل،‌کمک کند.

وی بیان داشت: بهره برداری بیش از ۱۰،۰۰۰ کیلومتر انواع راه (شامل ۵۶۰ کیلومتر آزادراه، ۵۵۰۰ کیلومتر بزرگراه، ۴۶۰۹ کیلومتر راه اصلی و ۱۳۲۵۱ کیلومتر راه روستایی) و بهره برداری از ۱۷۶۷ کیلومتر پروژه ریلی، نتیجه تعهد دولت به حمل و نقل و ایمنی‌ آن است.

ربیعی تصریح کرد: از سویی، بخشی از مرگ ومیرها ناشی از تصادفات جاده‌ای و بعضا هوایی است. همچنین درصد زیادی از معلولیتها در تصادفات جاده‌ای رخ می‌دهد. اما خوشبختانه با اقداماتی که دولت تدبیر و امید در توسعه و ایمنی راهها انجام داده میزان آمار کشته ها در جاده ها در سال ۹۹ به نسبت به سال ۹۸ حدود ۱۳ درصد کاهش پیدا کرده و آمار مربوط به مصدومین نیز با کاهش حدود ۲۴ درصدی مواجه بوده است.

سخنگوی دولت گفت: به همین علت، ایمنی حمل و نقل، علاوه بر امر  گسترش زیرساختها، به مراعات شهروندان و توجه مردم به قوانین نیز مرتبط است. از این رو، ایمنی حمل و نقل نیازمند عزم ملی و نهادینه شدن فرهنگ آن در جامعه است. این روز به همه دست‌اندرکاران این حوزه به ویژه به کارگران و کارکنانش تبریک گفته و برایشان آرزوی ایمنی همراه با تندرستی و شادکامی داریم.

وی همچنین ضمن تبریک نهم اردیبهشت، روز شوراها خاطر نشان کرد: بی‌تردید نهادینه شدن مشارکت مردم در اداره کشور،‌شهرها و روستاها در قالب شوراها،‌ یادگار انقلاب اسلامی است که با آموزه قرآنی « و امرهم شورا بینهم» بنیان گذاشته شد. 

ربیعی اظهار داشت: شوراها بخشی از تقسیم خدمت ، تمرکززدایی و منطقه و محله‌گرایی در تصمیمات را به جامعه عرضه کرده است. شوارها موجب مشارکت مدنی مردم برای انجام امور توسط خود ‌آنها می‌شود. قانون اساسی نیز بر امر شورا و ضرورت گسترش آن، تاکید داشته است. در دولت تدبیر و امید،‌ در هر کجا که تشکیل شوراها، زمینه قانونی داشته است، با نگاهی حمایتی و تسهیل‌گرانه،‌ به گسترش شوراها اقدام کرده است. 

وی با تاکید بر اینکه بخش مهمی از تشکل‌های شورایی ما،‌ در شهرها و روستاها شکل گرفته‌اند، اظهار داشت: شوراهای اسلامی نماد مردم سالاری و مشارکت مردم در مدیریت شهرها و روستاها است و دولت، شوراها را بازوان توانمندی برای مدیران در سطح شهرها و روستاها می‌داند. بر این اساس، دولت اخیرا به منظور استقلال مالی و گسترش اختیارات دهیاری‌ها، لایحه‌ای را تقدیم مجلس کرده است.  

ربیعی گفت: امیدواریم نهال شوراها که طی دو دهه فعالیت، با فراز و نشیب ها، موانع و مشکلاتی مواجه بوده، به مرور به درخت تنومندی تبدیل شود تا به عنوان یک سرمایه معنوی ارزشمند برای نظام مقدس جمهوری اسلامی و پشتوانه‌ای برای اجرایی‌شدن سیاست‌ها و برنامه های نظام اسلامی باشند.

وی در مورد فعالیت‌های شوراهای کشور در دوره پنجم بیان داشت: تعداد ۱۳۶۲ شورای شهر، ۳۸۰۰۰ شورای اسلامی روستا، ۱۰۵۷ شورای بخش، ۴۵۰ شورای شهرستان، ۳۱ شورای استان و شورایعالی استانها به عنوان نمایندگان و حلقه رابط مردم با دولت، بخش مهمی از امور محلی و ناحیه ای را با استفاده از درآمدهای مردم مدیریت می نمایند.تعداد اعضای شورای اسلامی شهرها ۷۰۵۴ نفر و تعداد اعضای شورای اسلامی روستاها ۱۱۸۹۳۸ نفر هستند که از این تعداد ۴۰۲۹ نفر زن می باشند.

ربیعی اظهار داشت: سالانه حدود ۱۵۰ هزار مصوبه (۶۰۰ هزار مصوبه در ۴ سال) در موضوعات مختلف اجتماعی- اقتصادی و فرهنگی و... به تصویب شوراهای اسلامی می رسد که مبنای عمل شهرداریها و دهیاریهای سراسر کشور در زمینه امور مالی و معاملاتی و پروژه های عمرانی، خدماتی و فرهنگی و... قرار می‌گیرد.

وی افزود: انعقاد ۱۵ تفاهمنامه توسط شورایعالی استانها با دستگاه های اجرایی و قضایی در زمینه آموزش شهروندی و شوراها و بهبود عملکرد دستگاه های اجرایی با همکاری شوراهای شهر و روستا.

ربیعی با بیان اینکه ۱۲ اردیبهشت، روز شهادت آیت الله مطهری متفکری روشنفکر است، تصریح کرد:  شهید مطهری با تیغ جهل و نادانی، تعصب و انحراف ، و به منظور تهی کردن نظام نوپای جمهوری اسلامی ایران، به تیغ ترور سپرده شد.

وی بیان داشت: این روز ، به سنتی حسنه، به نام معلمان نیز نامیده شده است. مطهری، معلمی آزاداندیش و متعهد به مردم و جامعه‌اش بود. بدون شک، معلمان بخش اعظمی از فرایند هویت‌سازی نسل‌ها را عهده‌دار هستند. همه ما با معلمان و افکار آنان زیسته‌ایم و امروز، پر از خاطرات شیرین از آنها هستیم. 

سخنگوی دولت تصریح کرد: دولت با ا ین نگاه که تقویت نظام آموزش، با وجود معلمان بادانش و با انگیزه ، امکان‌پذیر خواهد بود، به رغم شدیدترین تحریمهای ظالمانه در دوره ۱۸ ماهه اخیر و کاهش چشمگیر منابع درآمدی دولت، درخصوص ارتقاء حقوق فرهنگیان از  میانگین ۳۷ میلیون ریال در مهرماه ۱۳۹۸ به ۶۱ میلیون ریال در اسفند ۱۳۹۹ اقدام کرد. اگر چه باید اذعان داشت که در شرایط فعلی ،حقوق کمی است اما  با در نظر گرفتن جمیع جهات حداکثر تلاشی است که با بهره مندی از ظرفیتهای موجود طی چهار مرحله این مهم تحقق یافته است.

وی بیان داشت: از مهرماه ۱۳۹۸ نیز ، نسبت به تعیین قراردادها و ساماندهی آنان اقدام شده و حقوق‌ها در سال تحصیلی ۱۳۹۹-۱۴۰۰ مطابق قانون کار، تعریف و بدهی های گذشته تسویه شد. در سال تحصیلی جاری نیزعلیرغم افزایش حقوق در بسیاری ازاستانها تقریبا بدهی باقی نمانده است.

ربیعی خاطر نشان کرد: اعتبار ابلاغی خرید خدمت در مناطق مورد نیاز در سال ۱۳۹۹ نسبت به ۱۳۹۸ از رشد ۱۰۷ درصدی( بیش از دو برابری) برخوردار بوده است. همچنین حقوق کارکنان حق التدریس آزاد از ابتدای سال ۱۳۹۹ قریب ۵۰ درصد افزایش یافته برای نخستین بار اعتبار برون سپاری فعالیتهای کاردانش به صورت ۱۰۰ درصدی تحقق پیدا کرد.

ربیعی در مورد انتشار فایل صوتی ظریف، بیان داشت:‌ انتشار این فایل حواشی را ایجاد کرد. این فایل صوتی که توسط رسانه پترودلارهای کینه توز که با دلار های نفتی تاسیس شده و طرفدار رنج و تحریم ایران بوده منتشر شد. رئیس جمهور به وزارت اطلاعات دستور داده‌اند که ربایندگان فایل صوتی را شناسایی کنند. این ربایش اسناد توطئه‌ای علیه دولت، نظام، انسجام داخلی، نهادهای کارآمد و سرافراز ما در میدان‌ها و همچنین توطئه ای علیه منافع ملی ماست.

سخنگوی دولت افزود: البته ما منتظر خواهیم بود ظریف به ایران بازگردد و توضیخات لازم در زمینه سوءبردشت‌ها را اراه خواهند داد.  این مصاحبه زیرنظر مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست‌ جمهوری برای تاریخ شفاهی ۸ ساله دولت انجام شده است.

ربیعی گفت: فایل مصاحبه با آقای ظریف،به دلایلی کاملا روشن که ابعاد آن هنوز روشن نیست و توسط افرادی که هویت آنها در حال بررسی است، به سرقت رفته و توسط تلویزیون پترودلاری کینه‌توز که با دلارهای نفتی اداره می‌شود و از روز تاسیس، طرفدار سرسخت رنج و تحریم مردم ایران بوده منتشر شد.

وی اضافه کرد: گفت و گو با وزیر خارجه به عنوان عضو دولت، با هدف جمع‌بندی فعالیت‌ها و اقدامات در پایان همه دولتها انجام شد که امری مرسوم است و در همه دولتها انجام می‌شود. رئیس جمهور به وزیر اطلاعات دستور دادند تا در اسرع وقت، ضمن بررسی چگونگی انتشار و انتقال فایل صوتی آقای ظریف به رسانه‌های معاند خارجی، گزارش آن ارائه داده شود و با مسببین آن، برخوردهای لازم صورت بگیرد.

ربیعی اظهار داشت: مطابق با برنامه از پیش تعیین شده، نسخه ای از این گفتگوها به منظور استفاده سیاستگذاران آینده و نسخه‌ای هم برای استفاده عموم مردم که بیش از حد تخصصی و خسته‌کننده نباشد، تهیه شده و در آینده نزدیک به انتشار عمومی خواهد رسید.

وی ادامه داد: کسی نمی‌تواند در تبعیت ظریف از رهبری و عمق دوستی او به همه سربازان وطن از حمله سردار سلیمانی  شبهه و تردید ایجاد کند‌. همه ما از جمله آقای ظریف، سرباز این نظام هستیم و او در حال حاضر،  در خط اول مبارزه با دشمن در جبهه رفع تحریم ‌های ظالمانه علیه ایران است.

سخنگوی دولت با تاکید بر اینکه ربایش اسناد، توطیه‌ای علیه دولت و نظام و منافع ملی بود‌، اظهار داشت: جایگاه سپاه و نیروهای مسلح در جمهوری اسلامی، خدشه‌ناپذیر است. یاد سردار سلیمانی که فداکارانه مقابل متجاوزان ایستاد و بخاطر رشادتها و اقداماتش برای وطن، به سرمایه‌های اجتماعی کشورمان تبدیل شد، برای مردم ایران، همواره گرامی است . 

ربیعی در ادامه توضیحات خود در مورد انتشار فایل صوتی از ظریف در شبکه‌ای سعودی، اظهار داشت: همه جهان دید و تاریخ ثبت کرد که چطور ترور سلیمانی  توسط دولت جنایتکار آمریکا، همه ایران را سوگوار کرد.

دیدگاه‌ها
دیدگاه تازه‌ای تایید نشده است...