۳۴۲۳

انصارالله و نیروهای ارتش یمن به 2کیلومتری شهر مأرب رسیدند

یک گام تا پیروزی

سلسله پیشروی‌های ارتش و کمیته‌های مردمی یمن در نبرد با متجاوزان سعودی در جبهه مأرب همچنان ادامه دارد. نیروهای مقاومت یمن طی روزهای اخیر دستاوردهای مهمی را در این جبهه به دست آورده‌اند؛ دستاوردهایی که عربستان‌سعودی را بر آن داشته است تا برای نجات خود از باتلاق، به قدرت‌های بین‌المللی متوسل شود.

سلسله پیشروی‌های ارتش و کمیته‌های مردمی یمن در نبرد با متجاوزان سعودی در جبهه مأرب همچنان ادامه دارد. نیروهای مقاومت یمن طی روزهای اخیر دستاوردهای مهمی را در این جبهه به دست آورده‌اند؛ دستاوردهایی که عربستان‌سعودی را بر آن داشته است تا برای نجات خود از باتلاق، به قدرت‌های بین‌المللی متوسل شود. انصارالله و نیروهای ارتش یمن به دو کیلومتری شهر مأرب رسیدند و می‌رود با بازپس‌گیری این منطقه، بزرگ‌ترین پیروزی خود در مبارزه با ائتلاف سعودی را جشن بگیرند. اشغالگران سعودی که از سقوط و اخراج‌شان از شهر مأرب در هراس هستند؛ به همین منظور به شورای امنیت سازمان ملل متحد متوسل شدند تا شاید این نهاد بین‌المللی بتواند در عرصه سیاسی، ‌کاری برای آن‌ها انجام دهد.

شورای امنیت سازمان ملل نیز با هدف کمک به ائتلاف متجاوز سعودی با انتشار نامه‌ای، در اقدامی عجیب عملیات‌های نظامی نیروهای مقاومت علیه متجاوزان را محکوم کرد و خواستار توقف هرچه سریع‌تر این عملیات‌ها شد! شورای امنیت سازمان ملل همچنین عملیات‌های نظامی مقاومت یمن را غیرقانونی توصیف کرد! این اقدام جانبدارانه شورای امنیت سازمان ملل متحد واکنش «محمدعلی الحوثی»، رییس کمیته عالی انقلاب یمن را در پی داشت.
«محمدعلی الحوثی»، رییس کمیته عالی انقلاب یمن عنوان کرد؛ نبرد «مأرب» تنها زمانی متوقف می‌شود که بیگانگان از آن خارج شوند. ما نه در مأرب و نه در هیچ نقطه دیگری از یمن، خواستار راه‌حل نظامی نیستیم. این درحالی است که متجاوزان ازجمله عربستان، امارات، آمریکا و انگلیس گزینه نظامی را به ملت محاصره‌شده یمن تحمیل می‌کنند.
سیاست خارجی دولت «جو بایدن» چندوقتی به‌دنبال این است که جنگی را که شروع و ائتلاف سعودی را حمایت کردند، به آن پایان دهند. اما کاخ سفید دنبال یک سیاست واحد و منافع خود است. آمریکا در این راه جدی نیست وگرنه چرا آل‌سعود را در جامعه جهانی و سازمان‌های بین‌المللی مورد محاکمه قرار نمی‌دهند؛ موضوعی که کارشناسان مسائل نظامی و راهبردی یمن بر آن تاکید می‌کند و معتقدند: چطور ممکن است آمریکا خواستار تحقق‌یافتن صلح باشد، درحالی‌که همچنان به حمایت‌های خود از رژیم سعودی ادامه می‌دهد و تسلیحات نظامی دراختیارش قرار می‌دهد. ملت یمن خواستار صلح است، اما «صلح عادلانه». اگر عربستان‌سعودی به حملات و بمباران خود به یمن ادامه دهد «پاسخ مشروع» حق مسلم ارتش و مردم یمن در برابر حملات سعودی است.
 در جدیدترین دستاوردهای مقاومت یمن؛ ارتش و کمیته‌های مردمی یمن در جریان پیشروی‌های خود در «مأرب» توانستند بر منطقه استراتژیک «التومه العلیا» مسلط شوند. این منطقه در پنج‌کیلومتری مرکز شهر مأرب واقع شده است. از سوی دیگر، ارتش و کمیته‌های مردمی یمن هم‌اکنون درحال پیشروی به‌سمت محور شمالی پایگاه «صحن الجن» سعودی هستند.
پیش‌تر و به‌دنبال حملات موشکی نیروهای یمنی به پایگاه مذکور، انفجارهای متعددی در آن به وقوع پیوسته بود. درهمین‌حال، رسانه‌های یمنی اعلام کردند که نیروهای هادی در جریان درگیری‌های اخیر در مأرب متحمل ضربه سختی شده‌اند. در همین ارتباط، این رسانه‌ها اعلام کردند که یکی از فرماندهان ارشد ارتش وابسته به دولت مستعفی و فراری یمن به نام «عادل القمیری» در جریان یکی از نبردها در مأرب به‌شدت زخمی شده است. پیشروی سریع نیروهای یمنی موجب سرخوردگی و فروپاشی در صفوف مزدوران ائتلاف متجاوز سعودی در جبهه مأرب شده و آنان را به ایجاد پایگاه‌هایی در خارج از شهر و انتقال جنگ‌افزارهای خود به بیرون از شهر مأرب واداشته است. در یکی از آخرین دستاوردها، نیروهای مقاومت یمن موفق شدند سیطره خود بر رشته‌کوه‌های استراتژیک «البَلَق» را تکمیل کنند. این در حالی است که یمنی‌ها پیش‌تر کنترل بخش‌هایی از این رشته‌کوه‌ها را به دست گرفته بودند. رشته‌کوه‌های البَلَق از موقعیت جغرافیایی استراتژیکی برخوردار هستند، چراکه در مقابل سد مأرب قرار گرفته‌اند.
از سوی دیگر، جنگنده‌های رژیم سعودی به‌منظور ممانعت از تداوم پیشروی نیروهای مقاومت یمن در جبهه مأرب، مناطق مختلف این استان را طی روزهای اخیر هدف سنگین‌ترین حملات هوایی قرار داده‌اند. منابع یمنی اعلام کردند که ارتش و کمیته‌های مردمی به منطقه «تومة العلیا» در پنج‌کیلومتری مرکز شهر مأرب رسیده‌اند و در دو کیلومتری ورودی‌های این شهر قرار دارند.
نیروهای مقاومت یمن در ماه‌های اخیر عملیات‌های پیروزمندانه‌ای داشتند که می‌توان به عملیات‌های جیزان و نصر من الله اشاره کرد. عملیات‌هایی که موازنه‌های قدرت را به‌سوی یمنی‌ها معطوف کرد و بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های جهان داشت. افزون بر این، نیروهای مقاومت یمن که سال جدید میلادی را برای خود «سال پهپادی» نامیده بودند، عملیات‌های پهپادی موفقی در نابودی زیرساخت‌های سعودی انجام دادند که انهدام و بمباران فرودگاه أبها در غرب عربستان سعودی،  فرودگاه ریاض، بندر جده، تاسیسات نفتی آرامکو ازجمله آن‌هاست.
ائتلاف سعودی بیش از 6سال است که مردم مظلوم یمن را آماج حملات و تجاوزات هوایی و موشکی خود قرار داده و تاکنون ده‌ها هزار نفر را کشته و مجروح کرده است. ادامه حملات ائتلاف متجاوز سعودی به یمن موجب آوارگی و فقر میلیون‌ها نفر در یمن شده است.

  •  

دیدگاه‌ها
دیدگاه تازه‌ای تایید نشده است...