۳۴۲۷

روحانی در جلسه هیئت دولت:

میدان و دیپلماسی مقابل هم نیستند/ به سارقان فایل رحم نشود

رئیس‌جمهور با بیان اینکه میدان و دیپلماسی، مقابل هم نیستند، گفت: اینکه گفته شود یا میدان و یا دیپلماسی حرف دقیقی نیست.

حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور صبح امروز(چهارشنبه) در جلسه هیئت دولت ضمن تبریک میلاد امام حسن مجتبی (ع)، گفت: امام حسن (ع) را باید امام صلح، صبر و وحدت امت اسلامی بدانیم. امام حسن مجتبی (ع) در شرایط سختی بار امامت و خلافت را توامان برعهده گرفت.

وی افزود: وقتی بی‌وفایی عده‌ای از یارانی که به زبان خود را از دوستداران می‌دانند و در عمل خود را عقب می‌کشند و در مسیر ایستادگی نیستند، چه مشکلاتی را برای جامعه ایجاد می‌کند.

رئیس جمهور اظهار داشت: امام رضوان الله درباره امام حسن(ع) جمله‌ای دارد مبنی بر اینکه شرایط سخت بعد ازمولا امیرالمومنین(ع)، دوران امام حسن (ع) و حتی حادثه کربلا به دلیل مقدس‌مآبان احمق در نهروان بود، یعنی عده‌ای مقدس‌ماب که در ظاهر اهل نماز و دعا بودند اما با جهالت و نادانی برابر مولا ایستادند و در نهروان شمشیر کشیدند.

روحانی با اشاره به اینکه امام بزرگوار می‌گوید که اگر نهروان نبود این مشکلات زمان امام حسن (ع) و حادثه کربلا اتفاق نمی‌افتاد، اظهار داشت:  وظایف ما بسیار سنگین است. همه افرادی که خودشان را علاقه‌مند به کشور و انقلاب، اسلام و ایران می‌دانند، باید حواس‌شان را جمع کرده و در مقاطع حساس تاریخی باید به گونه‌ای عمل کنند که مصالح و منافع اسلام مدنظر باشد.

وی با اشاره به اینکه آنچه برای امام حسن (ع) مهم بود مصلحت، وحدت و منافع دنیای اسلام بود و آنچه برای امام حسین (ع) مهم بود، این بود که امت اسلامی در مسیر اسلامی و حق حرکت کند و انحرافی ایجاد نشود، تاکید کرد: امام حسن (ع) مبارزه کرد که وحدت و اصل امت اسلامی باقی بماند و امام حسین (ع) جنگید که امت اسلام انحراف پیدا نکند؛ یک هدف را در دو مسیر دنبال کردند.

رئیس جمهور افزود: وقتی شرایط جامعه سخت می‌شود و به صبر و تحمل یا مبارزه و شمشیر نیاز می‌شود، قرآن مجید می‌فرماید خداوند به برخی امت‌ها و ملت‌های مسلمان دو بار اجرا می‌دهد به دلیل صبر، ایستادگی و مقاومت‌شان.

روحانی با اشاره به تهمت‌هایی که به امام حسن (ع) بعد از پیمان صلح وارد شد، اظهار داشت: آن همه حرف ناروا به امام حسن (ع) زده شد و ایشان خم به آبرو نیاوردند.

صلح سخت‌تر از جنگ است

وی با بیان اینکه صلح سخت‌تر از جنگ است، تاکید کرد: ظاهرش این است که جنگ سخت‌ است اما سختی جنگ کوتاه است. صلح یک صبر مداوم تا پایان عمر می‌خواهد. زخم زبان‌ها است که از زخم شمشیر بدتر است، تحریف‌ها و تخریب‌هایی شکل می گیرد.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد، این کار برای امام حسن (ع) هم شد و حتی بعد از جنگ، برخی از یاران امام حسن (ع) حرف‌ها و سخنانی زدند و به ایشان گفتند، تو ما را ذلیل کردی و عزت ما از بین بردی اما امام صبر و تحمل کرد.

روحانی افزود: گاهی حرف‌های خیلی تند و ناروا بیان می‌شود اما پاسخ حرف‌های ناروا گاهی جملات مودبانه و قشنگ است تا زشتی‌ها را با این آب پاک و زلال بشوییم و در راه خدا انفاق کنیم.

وی تاکید کرد: امروز در جامعه ما که هر روز دشمنان یک داستانی را می‌سرایند و می‌خواهند جامعه ما را مشغول کنند و وحدت جامعه ما را برهم بزنند؛ همان هدفی که امام مجتبی(ع) برای آن ایستادگی کرد تا امت واحده اسلامی در برادری و وحدت کنار هم قرار بگیرد.

رئیس جمهور با اشاره به پخش فایل صوتی منتسب به وزیر امور خارجه کشورمان طی روزهای اخیر، گفت: در این حوادث چند روز اخیر می‌بینید که ماجرای پخش شدن یک نوار صوتی محرمانه توسط کثیف‌ترین برنامه و شبکه‌ای که سراسر آن ضداسلام و ضدایران است و پول آن را عربستان سعودی تامین می‌کند، انجام شده و همه این را می‌دانند.

راست و دروغ را برای ایجاد اختلاف در جامعه به هم می‌بافند 

روحانی اضافه کرد: آدم هایی که دروغ و راست را به هم می‌بافند برای اینکه در جامعه ایجاد اختلاف کنند و جامعه را از بین ببرند و گروهی را در برابر گروهی قرار بدهند. الان دوران عصبانیت اسرائیل، ارتجاع منطقه و تندروهای آمریکا است. آنها می‌بینند مسیری را که پیش‌بینی کرده بودند به هم خورده است.

وی با طرح این پرسش که چرا «ترامپ» در دام افتاد؟،افزود: ترامپ تنها رئیس جمهور آمریکا بود که برای صهیونیست‌ها مزدوری کرد. روسای جمهور دیگر آمریکا هم با صهیونیست‌ها رفیق بودند و حمایت می‌کردند اما هیچ کدام مزدور نبودند، و ترامپ مزدور آنها شد.

رئیس جمهور گفت: ترامپ در داستان برجام مزدور صهیونیست‌ها شد، کسی که ترامپ را تحریک کرد که از برجام خارج شود، اسرائیل و صهیونیست ها بودند، در ماجرای قدس که پایتخت‌ها به قدس منتقل شود، این جنایت را صهیونیست‌ها انجام دادند و این[ترامپ] مزدور آنها بود.

روحانی با تاکید بر اینکه خروج آمریکا از برخی از سازمان‌های بین‌المللی، با تحریک و فرمان صهیونیست‌ها و مزدوری او بود، بیان کرد: آنها همه تلاش خود را انجام دادند برای اینکه ایران را با مشکل مواجه کنند.  البته مشکل آنها، ایران نیست بلکه مشکل ظلم و تجاوز آنهاست. دست از تجاوز بردارند، سرزمین دیگران را که غصب کردند و باید رها کنند تا ملت فلسطین به سرزمین خودشان برگردد، کسی با آنها کاری ندارد آنها جنایت کردند و غصب کردند.

وی تاکید کرد: برای ما یهودی و مسیحی و سایر ادیان فرقی نمی‌کند، بحث ما یهود نیست، بحث ما گروهی است که جنایت می‌کنند.

 شهادت سردار سلیمانی کار صهیونیست‌ها بود

رئیس شورای عالی امنیت ملی با بیان اینکه شهادت سردار سلیمانی هم کار صهیونیست‌ها بود،افزود: درست است که قاتل «ترامپ» است اما کسی که پشت پرده آنها را تحریک کرد تا یک سردار بزرگی که به نفع منطقه، همه زندگی خود را گذاشت، به شهادت برسانند صهیونیست ها بودند.

روحانی اظهار داشت: شاید برخی‌ یادشان رفته باشد، روزهایی بود که هیچ‌کس جرات نمی‌کرد به میدان داعش برود. برخی یادشان نیست که نه تنها کربلا و نجف و حرمت حرم اهل بیت(ع) در خطر بود، حتی خود بغداد هم در خطر بود و کسی جرات نمی کرد از منطقه سبز خارج شود؛ کسی که راه افتاد به عتبات، بغداد و شمال عراق رفت و نیمه‌شب، شبانگاه، تنها توطئه صهیونیست‌ها و آمریکا را در منطقه خنثی کرد، سردار سلیمانی بود.

۴+۱ راهی جز تسلیم شدن در برابر ایران ندارد

وی با بیان اینکه ما نباید یادمان برود که انسان های بزرگ در مقاطع حساس، با کارهای مهمی که انجام دادند، کارهای عظیم و بزرگی انجام شد،تاکید کرد: تنها ایران نبود. در افغانستان، عراق، لبنان، سوریه و یمن آثار مجاهدت های سردار سلیمانی را می بینید و مشاهده می کنید. آنها آمدند برای اینکه ایران را تنها و در کنج قرار دهند، توطئه کردند. امروز عصبانی هستند چون تمام آنچه بافته بودند از بین رفت.

رئیس جمهور تصریح کرد: ۴ سال صهیونیست‌ها و تندروها توطئه کردند همه از دستشان رفت. امروز ۱+۴ و حتی آمریکایی ها فهمیدند راهی جز تسلیم شدن در برابر قانون و مقررات بین‌المللی و حقانیت ایران ندارند باید تسلیم ایران شوند.

رئیس جمهور همچنین در واکنش به پخش فایل گفتگوی وزیر امور خارجه، اظهار داشت: دزدیدن یک نوار مساله ای هست که باید مورد بررسی قرار بگیرد؛ این نوار درست در مقطعی که وین در حال به نتیجه رسیدن است منتشر کردند تا وحدت داخلی برهم بزنند.

روحانی تصریح کرد: اینجا سرقتی انجام شده و وزارت اطلاعات باید بفهمد این فایل صوتی چطور سرقت شد و به مردم گزارش دهد و به مقصران هم رحم نشود.

وی همچنین با بیان اینکه میدان و دیپلماسی دو صحنه مقابل هم نیست، گفت: اینکه گفته شود یا میدان و یا دیپلماسی حرف دقیقی نیست.

دیدگاه‌ها
دیدگاه تازه‌ای تایید نشده است...