۳۴۳۷

اصلاح طلبان به جز دوقطبی مذاكره ابزاری برای انتخابات 1400 ندارند

تلاش برای احیای ظریف

بیراه نیست اگر بگوییم انتشار فایل صوتی ظریف، یکی از نقاط کانونی تاثیرش بر اردوگاه اصلاح‌طلبان بوده است؛ اصلاح‌طلبانی که خود را برای انتخابات ریاست جمهوری آماده می‌کنند و قرار است پیش از تاریخ ثبت‌نام‌ها، نامزدهای خود را نهایی و اسامی آن‌ها را منتشر کنند.

بیراه نیست اگر بگوییم انتشار فایل صوتی ظریف، یکی از نقاط کانونی تاثیرش بر اردوگاه اصلاح‌طلبان بوده است؛ اصلاح‌طلبانی که خود را برای انتخابات ریاست جمهوری آماده می‌کنند و قرار است پیش از تاریخ ثبت‌نام‌ها، نامزدهای خود را نهایی و اسامی آن‌ها را منتشر کنند. با این حال این فایل صوتی، نه تنها اردوگاه اصلاحات را به اهداف از پیش طراحی شده خود نمی‌رساند بلکه هجمه علیه قهرمان ایران و منطقه، آن‌ها را دچار تضعیف بیش از پیش جایگاه اجتماعی می‌کند.

با اینکه هنوز معلوم نیست چه افراد و با چه نیتی دست به انتشار فایل صوتی مصاحبه ظریف زده‌اند، اما بنابر برخی تحلیل‌های قابل‌اتکا، می‌توان این اقدام ضد امنیتی را به جریان اصلاحات و همراهان اعتدالی آن‌ها منسوب کرد. به بیانی می‌شود این درز اطلاعات را به اهداف انتخاباتی این جریان نسبت داد. 
 اصلاح‌طلبان و اعتدالیون که از کاهش اقبال اجتماعی خود آگاهی دارند و می‌دانند که نظر مردم در نظرسنجی‌های انتخاباتی به سمت چهره‌هایی همچون ابراهیم رئیسی است، برای برهم زدن این معادله دست به انتشار فایلی زدند تا بتوانند با ایجاد دوقطبی حول آن، مناسبات را به نفع خود تغییر دهند.

دوقطبی‌سازی با دوپینگ رسانه‌های ضدانقلاب
دوقطبی‌سازی جزء تخصص‌های جریان اصلاحات است و اصلاح‌طلبان در برهه‌های مختلف با سفیدسازی از نامزدهای مورد نظر خود و سیاه‌نمایی از نامزدهای رقیب، موفق شده‌اند رأی اقشار همیشه مردد و غیرپایبند به کلیت نظام را در دقایق پایانی به نفع خود مصادره کنند. مثلا در انتخابات سال‌76، با حمله به ناطق نوری و متهم کردن او به زورگرایی و انحصارگرایی، او را «ناطق زوری» خطاب می‌کردند. فن دوقطبی‌سازی اصلاح‌طلبان، در انتخابات ریاست جمهوری سال‌96 یک وجه و خصیصه عجیب به خود گرفت و آن اضافه شدن سازوبرگ تبلیغاتی شبکه‌های ضدانقلاب به‌خصوص کانال «آمدنیوز» به نفع کمپین‌های تبلیغاتی روحانی و علیه کمپین‌های تبلیغاتی ابراهیم رئیسی بود؛ در همین باره، آمدنیوز با برساخت واژگانی سخیف علیه رئیسی، او را خشونت‌طلب و ضد آزادی‌های مدنی جا انداختند. فی‌الواقع آمدنیوز در خارج و اصلاح‌طلبان در داخل، در حرکتی هماهنگ و با ایجاد کارزار «خشونت-ضدخشونت»، آرای اقشار به اصطلاح‌ خاکستری را به سمت خود کشاندند. اصلاح‌طلبان و رسانه‌های ضدانقلاب با ایجاد هم طرازی میان وضعیت اجتماعی ایران سال‌96 با ایران دهه شصت، اصول‌گرایان را به نیروهای رادیکال آن دهه که قرائتی خاص نسبت به موضوعات اجتماعی داشتند، تشبیه کردند. نکته جالب و البته در نوع خود مگوی داستان آنجایی بود که اصلاح‌طلبان، این بخش از واقعیت را به مخاطبان خود نمی‌گفتند که عمده نیروهای تندرو در دهه شصت، نیروهای موسوم به چپ بودند که بعدها اردوگاه اصلاح‌طلبی را اشغال کردند.
مقدمات ایجاد دوقطبی جعلی در کارزار انتخاباتی سال 96 توسط اصلاح طلبان و رسانه‌های ضدانقلاب، در تابستان سال نودوپنج زده شد. در این برهه صوتی از آیت الله منتظری منتشر شد که زمینه تخریب رییسی در خرداد ٩۶ را فراهم آورد. جالب اینجاست که اصلاح‌طلبان در برهه کنونی و در آستانه انتخاباتی دیگر، مانند تابستان سال نودوپنج از حربه مانور روی یک فایل صوتی برای زمین‌زدن رقیب خود استفاده کرده اند

فایل صوتی ظریف، ایجاد دوقطبی میان «میدان-دیپلماسی»
همانطور که گفته شد، هدف اصلاح‌طلبان و اعتدالیون از نشر فایل صوتی ظریف، ابتدا زدن چهره‌های موجه جناح اصول‌گرا در نظرسنجی‌های انتخاباتی و سپس بالاآوردن نامزد خود در نگاه مردم است. یکی از این چهره‌های موجه که اصلاح‌طلبان به شدت روی کارکرد او حساسیت دارند، سیدابراهیم رئیسی است. 
با این حال، اصلاح‌طلبان و رسانه‌های ضدانقلاب این بار به جای اینکه مانند مورد سال‌96، ابراهیم رئیسی را مستقیما مورد هدف حملات ناجوانمردانه خود قرار بدهند، سردار شهید قاسم سلیمانی به عنوان قهرمان ملی را دستاویز قرار دادند تا به این شکل، موقعیت خوب رئیسی، غیرمستقیم تضییع شود. به بیان دیگر، اصلاح‌طلبان و ضدانقلاب این بار به جای دوقطبی«خشونت-ضدخشونت» تلاش کردند با برساخت یک دوقطبی جعلی دیگر این بار میان دولت و سپاه یا عرصه دیپلماسی و عرصه مقاومت، تمامی نیروهای وابسته و متعهد به انقلابی‌گری و مقاومت را مورد هجمه و حمله خود قرار بدهند. نکته جالب توجه و در نوع غمبار داستان اینجاست که اصلاح‌طلبان برای رسیدن به مطامع سیاسی خود از هیچ ابزاری فروگذار نمی‌کنند و حتی حاضرند از چهره‌های محبوب ملی نظیر حاج قاسم سلیمانی خرج کنند.
 با این حال، به نظر می‌رسد با‌توجه به اقرار شخص ظریف در فایل صوتی که تصریح کرد: «محبوبیت سلیمانی از من بیشتر است»، زدن سلیمانی برای اهداف سیاسی این بار اصلاح‌طلبان را دچار بن‌بست کند و نه تنها نتیجه مطلوب ایشان را به دنبال نداشته باشد بلکه باعث شود موقعیت این اردوگاه میان مردم به شدت تضعیف شود.
با وجودی که انتشار فایل صوتی برای اصلاح‌طلبان نتیجه مطلوب نداشته اما این دلیل نمی‌شود که جبهه اصلاحات بخواهد قید ظریف را بزند. اصلاح طلبان تصور می‌کنند که افزایش فشارها بر ظریف به خاطر مصاحبه هنجارشکنانه اش، می‌تواند برای آنها آورده انتخاباتی ‌داشته باشد و سبب شود که پایگاه اجتماعی اصلاحات برای حضور پای صندوق ها تحریک شوند. چه آنکه چندی پیش حمیدرضا جلایی پور، تئوریسین اصلاح طلب در یادداشتی تصریح کرد:
 «این مصاحبه نشان داد ظریف در سیاست خارجی حامی منافع ملی و یک اصلاح‌طلب است و نشان می‌دهد در هشت سال گذشته چه سختی‌هایی کشیده است.
 لذا اگر ظریف نامزد شود و یا در تیم هر نامزدی باشد به نظر می‌رسد 10 در صد بر میزان مشارکت در انتخابات خواهد افزود». از طرف دیگر، تمرکز روی نامزدی ظریف در صورتی میان اصلاح طلبان جدی تر  دنبال خواهد شد که برای ایشان مسجل شود که ابراهیم رییسی در انتخابات حضور پیدا نخواهد کرد. در همین باره، محمد نعیمی پور عضو حزب اتحاد ملت روز گذشته در یادداشتی برای روزنامه اعتماد تاکید کرد:  «در حال حاضر براساس گمانه‌زنی‌هایی كه مبتنی بر اطلاعات نیست، به نظر می‌رسد موضوع كاندیداتوری محمدجواد ظریف حالا به‌ مراتب جدی‌تر از قبل مطرح شده است. با این اوصاف اگر كاندیداتوری آقای رییسی منتفی شود، به نظر می‌رسد فشار بیشتری به آقای ظریف وارد شود تا كاندیداتوری در انتخابات را بپذیرد».

  •  

دیدگاه‌ها
دیدگاه تازه‌ای تایید نشده است...