۳۵۳۲

مردودی‌های اصلاحات اول صف انتخابات

حضور چهره های متعدد سیاسی در ساختمان بتنی وزارت کشور، همگان را شگفت زده کرد. اگرچه ترکیب و تنوع این حضور بسیار مورد توجه است اما از دیگر سو بیانیه ها و اعلام موضع ها نیز خود به محلی برای بحث تبدیل شده است.

حضور چهره های متعدد سیاسی در ساختمان بتنی وزارت کشور، همگان را شگفت زده کرد. اگرچه ترکیب و تنوع این حضور بسیار مورد توجه است اما از دیگر سو بیانیه ها و اعلام موضع ها نیز خود به محلی برای بحث تبدیل شده است. از ساختارشکنی ها که بگذریم، چهره های مطرح و شناخته شده نیز گویا حرف های جدیدی برای گفتن داشتند؛ آیت الله رئیسی که با انتشار بیانیه ای در ستاد انتخابات کشور حاضر شده بود باردیگر علیه فساد شورید و مبارزه با آن را مورد تاکید قرار داد. از دیگر سو نطق علی لاریجانی نیز با واکنش هایی مواجه شد که دلیل آن تفاوت در بیان و مواضع بود و رئیس سابق مجلس عزمش را برای رسیدن به صندلی پاستور بیش از پیش به رخ کشید. اسحاق جهانگیری دیگر چهره شاخص روز آخر ثبت نام در شرایطی سخن از اصلاح امور می گفت که گویا در گذشته سمتی در ایران نداشته است و فراموش کرده که خود بخشی از وضع موجود است و نه مقابل آن. چهره های ریز و درشت دیگر هم کم نبودند. محمد، دهقان، هاشمی، رضایی، پزشکیان، احمدی نژاد، جلیلی، تاج زاده و بسیاری دیگر برای نشستن روی صندلی ریاست جمهوری صف کشیده اند. در این شرایط در گفت‌وگوهایی با «ناصر ایمانی»، «حمیدرضا ترقی» و «حسین قربانزاده» فضای پساثبت نامی انتخابات را بررسی کرده ایم که شرح آن در ادامه خواهد آمد.

ناصر ایمانی، کارشناس مسائل سیاسی در گفت‌وگو با «صبح‌نو»، اظهار داشت: باید منتظر ماند و دید که چه کسانی توسط شورای محترم نگهبان تأیید خواهند شد. تا‌کنون بیش از ۳۰‌نفر چهره شاخص ثبت‌نام کرده‌اند.
وی افزود: شورای نگهبان همه این‌ها را تأیید نخواهد کرد و تعداد محدودی تأیید خواهند شد و در آن زمان بهتر می‌شود راجع به آرایش انتخاباتی، اظهار نظر کرد. این کارشناس مسائل سیاسی تاکید کرد: افرادی که از جبهه اصلاح‌طلبان برای ثبت‌نام آمده‌اند، افرادی هستند که به لحاظ توانایی فردی، افرادی ضعیف برای اداره کشور هستند. شاخص‌ترین چهره آن‌ها مهندس جهانگیری است که عملکردشان در هشت سال گذشته در قامت معاون اول رییس‌جمهوری، برای مردم قابل قبول نبوده است.
ایمانی افزود: جهانگیری چه در بعد داخلی و چه در بعد خارجی و مباحث اقتصادی، موفق نبوده است و باقی افراد که از این جریان ثبت‌نام کرده‌اند، اصلا قابل مقایسه نیستند و در این حد و اندازه نخواهند بود که بتوانیم درباره‌شان اظهار نظر کنیم.  چهره شاخص آن‌ها جهانگیری است و با فاصله بسیار زیادی شاید بتوان گفت که محسن هاشمی نیز می‌تواند در این حد و اندازه باشد.
اصلاح‌طلبان هر که را می‌توانستند به صحنه آورده‌اند
این کارشناس مسائل سیاسی ادامه داد: در جریان انقلابی به هر حال آقای رئیسی تشریف آوردند که وضعیت را به‌گونه‌ای دیگر رقم زد. در سال‌های گذشته همواره با تناقض رفتاری در انتخابات‌ها از سوی جریان اصلاح‌طلب، مواجه هستیم. آن‌ها از یک طرف در زمان انتخابات اعلام می‌کردند که انتخابات محدود و مهندسی 
شده است و از طرف دیگر راجع به نظارت استصوابی بزرگنمایی می‌کردند، اما از طرف دیگر می‌دیدیم که زمان حضور در قدرت بسیار فعالانه برخورد می‌کردند.
ایمانی گفت: در این ۲۴‌سال گذشته حداقل ۱۶‌سال قدرت اجرایی در اختیار آن‌ها بوده است و این علی‌رغم ادعاهایی هست که می‌کنند و می‌کردند؛ آن‌ها همواره می‌خواهند پرچم اپوزیسیون بودن را در دست داشته باشند. آن‌ها می‌خواهند بگویند که نسبت به عملکرد نظام قانع نیستند، ولی موقع حضور در انتخابات که می‌شود، بسیار فعالانه شرکت می‌کنند. اینکه امروز می‌بینیم این چهره‌ها ثبت‌نام کردند به این دلیل است که واقعا‌ چهره دیگری ندارند.  هر کسی که می‌توانستند را به صحنه آورده‌اند. وی افزود: چهره‌های اصلاح‌طلبی که برای انتخابات ثبت‌نام کردند، شانسی برای پیروزی ندارند اما در مجموع زود است که بگوییم چه کسی رأی می‌آورد.


ترقی: تداوم ادبیات سال‌۹۶ را شاهد هستیم
حمیدرضا ترقی، عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی در گفت‌وگو با «صبح‌نو»، اظهار داشت: انتخابات وارد آرایش جدیدی شد. پیش‌بینی می‌شد گفتمان دیپلماسی و مذاکره در برابر عدالت و مبارزه با فساد یک رقابت جدی‌تری را در عرصه انتخابات دنبال کند.
وی افزود: با این ثبت‌نام‌ها آرایش سیاسی در عرصه رقابت انتخاباتی تقریبا‌ در حال شفاف شدن است و همانطور که پیش‌بینی می‌شد به دو جریان حفظ وضع موجود با تغییراتی در بدنه دولت در مقابل یک جریان اصول‌گرا و نیروهای انقلابی که به‌دنبال تحقق عدالت و مبارزه جدی با فساد و حل مشکلات معیشتی مردم هستند، مواجه هستیم.
ترقی با بیان اینکه رقابتی جدی در حال شکل‌گیری است، گفت: همانطور که پیش‌بینی می‌شد جریان اعتدال و اصلاحات به دنبال چنین موقعیتی بودند تا به وسیله فردی که بتواند دولت آقای روحانی را با تغییراتی ادامه دهد و آن‌ها را در قدرت حفظ کند، بتوانند مسیر را ادامه بدهند.
عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی تاکید کرد: بنابراین به مرور دو جریان انتخاباتی که یکی حافظ وضع موجود با تغییرات جزئی و ظاهری هستند با جریانی که به صورت جدی در مسیر تحول در قوه مجریه و تحقق بیانیه گام دوم است، شکل خواهد گرفت.

جریان‌های اصلاحات و اعتدال مردود شده‌اند
وی تاکید کرد: ادبیات برخی از کاندیداها در آخرین روز ثبت‌نام شبیه همان ادبیاتی بود که در سال‌۹۶ اصلاح‌طلبان استفاده کردند و با آن ادبیات سعی کردند که رقیب هراسی کنند و با این نوع ادبیات، مردم را در تداوم مسیر اعتدال و حفظ هر دو جریان سیاسی در مدیریت کشور به صحنه بیاورند؛ در حالی که امروز برای مردم ما اثبات شده است که جریان اصلاحات و جریان اعتدال در آزمون حل مشکلات معیشتی مردم و در آزمون تعامل با جهان و حفظ منافع ملی و رضایتمندی مردم مردود شده‌اند.
ترقی اظهار کرد: آن‌ها نتوانستند رضایتمندی مردم در این مقطع از انقلاب را به دست آورند و سرمایه اجتماعی نظام را بالا ببرند؛ بلکه موجب شدند سرمایه اجتماعی نظام کاهش پیدا کرده و امید که در گام دوم انقلاب باید در مردم برای تداوم انقلاب به‌وجود بیاید را به یاس تبدیل شود.
عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی افزود: برای مردم ما تقریبا‌ دیگر مشخص شده است که مشکل اصلی، انتخاب بوده است و نه انقلاب؛ لذا به نظر می‌رسد که تداوم همان ادبیات سال‌۹۶ را شاهد هستیم و در آینده هم خواهید دید که از همان شیوه‌ها و از همان متدهایی که جریان اعتدال برای ماندن در قدرت استفاده کرد، از همان ادبیات برای مقابله با رقیب و رقیب هراسی، استفاده خواهد کرد.
 وی در ادامه گفت: باید منتظر ماند و دید چه می‌شود. نیاز به زمان داریم و مناظرات و رقابت‌های شناختی شکل خواهد گرفت؛ رقابت یک رقابت فشرده‌ای خواهد بود که می‌تواند میزان مشارکت مردم را بالا ببرد.

سه سناریوی اصلاح‌طلبان برای انتخابات
عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی، افزود: اصلاح‌طلبان چند سناریو را برای انتخابات طراحی کرده‌اند که با استفاده از این سناریوها بتوانند دوباره به قدرت بازگردند؛ یک سناریوی آن‌ها مظلوم‌نمایی با رد صلاحیت افرادی که واجد شرایط اعلام شده نیستند، هست. می‌خواهند این را آنقدر در رسانه‌های داخلی و خارجی بزرگ کنند که یک حالت مظلوم‌نمایی در افکار عمومی جامعه پدید بیاورند و از آن سود ببرند.
ترقی تاکید کرد: دومین سناریو این است که از این فرصت برای تخریب رقیب و فضاسازی علیه رقیب استفاده کنند تا بتوانند با یک هجمه وسیع و گسترده، رقیب خود را در این انتخابات در بین مردم کمرنگ کرده و به جایگاه و پایگاه اجتماعی آن‌ها آسیب بزنند و از این طریق مردم را دچار تردید نسبت به جریان اصول‌گرا و انقلابی کنند.
وی افزود: نکته دیگری که در این سناریو قابل توجه و تأمل است این است که این‌ها برای اینکه جامعه یک انتخابی غیر از جریان اصلاح‌طلب و اصول‌گرا داشته باشد، می‌خواهند یک راه سومی را برای افکار عمومی جامعه طراحی کنند که این راه سوم هم تداوم بخش دولت فعلی و روند فعلی باشد و هم اینکه بتواند مانع روی کار آمدن دولت انقلابی جوان و حزب‌اللهی باشد.

قربانزاده: کاندیداهای منتسب به دولت، اقبال چندانی ندارند
 حسین قربانزاده، مشاور رییس و دبیر کارگروه تحول مجلس در گفت‌وگو با «صبح‌نو»، اظهار داشت: از قبل از سال‌۷۶ رقابت انتخاباتی نداشتیم. از‌۷۶ تا‌کنون ما 6رقابت انتخاباتی داشتیم و در هر ۶‌رقابت انتخاباتی دو عامل تعیین‌کننده بوده است.
وی یک عامل را قیام علیه دولت مستقر و دیگری را نشستن در جایگاه اپوزیسیون حاکمیت برشمرد و افزود: کاندیداها با این دو عامل سعی می‌کردند برای رقابت انرژی بگیرند؛ البته وضعیت رقابت ما به شکل بسیار مضری خلاف آن چیزی که قانون اساسی گفته است رییس قوه مجریه را انتخاب کنید، تبدیل به رقابتی له و علیه حاکمیت شده است.
قربانزاده تاکید کرد: دلیل این موضوع به اینجا باز می‌گردد که ما چون الگوی حاکمیت حزبی نداریم و صرفا‌ حزب داریم و نسبت آن با جمهوری اسلامی نسبت جواز است و نه اینکه باید برای اداره کشور درگیر باشد، این نتایج هم ناشی می‌شود. این ۶ انتخابات رقابت‌ها به اینگونه بوده است و در رقابت فعلی هم این دو عامل بسیار مهم است.
مشاور رییس و دبیر کارگروه تحول مجلس افزود: انتخابات یعنی کدام یک از نامزدها، علیه دولت مستقل خواهد شد و خود را ضد دولت مستقل تعریف می‌کند و کدام کاندیدا خود را اپوزیسیون حاکمیت تعریف می‌کند. اپوزیسیون منظور برانداز، رادیکال و غیره نیست و از بین کاندیداهایی که شورای نگهبان تأیید می‌کند، باید دید کدام یک رابطه بیشتری برای نشستن بر روی صندلی اپوزیسیون دارد.

دولتی‌های با ثبت‌نام، می‌خواهند از عملکرد خود دفاع کنند
وی تاکید کرد: طبیعتا‌ کسی که هر دوی این‌ها را بخواهد با هم بزند کار سختی دارد؛ به‌دلیل این که دولت مستقر اصلاح‌طلب بود و حمایت اصلاح‌طلبان را داشت. با این اوصاف سه‌گانه رئیسی، جهانگیری و لاریجانی به‌دلیل اینکه آقای رئیسی از مدت‌ها پیش به‌عنوان یک قطب انتخاباتی مشخص بود و هم رییس قوه بوده است و هم اصلی‌ترین رقیب روحانی در انتخابات قبلی بوده است، یک قطب مشخص شده است و کسی که می‌خواهد قطب دوم باشد، باید براساس این نکته و دو عاملی که عرض کردم جایگاه خود را مقابل آقای رئیسی تعریف کند.
قربانزاده ادامه داد: بین آقای جهانگیری و آقای لاریجانی، آقای جهانگیری به‌دلیل اینکه انتصاب دولت مستقر را نمی‌تواند از خود جدا کند، طبیعتا‌ روی صندلی اپوزیسیون حاکمیت می‌نشیند؛ آقای لاریجانی تصورش این است که می‌تواند این نکته را بر هم بزند و با عبارت نه چکش  نه کلید تصور می‌کند که هم می‌تواند علیه دولت مستقر باشد و هم علیه حاکمیت باشد. این استراتژی به سختی جواب می‌دهد. نمی‌شود هم علیه دولت مستقر قیام کرد و هم نشست روی صندلی اپوزیسیون حاکمیت.
وی تاکید کرد: یکی از راه‌هایی که دولتی‌ها از عملکرد خود دفاع کنند این است که در انتخابات حاضر شده و حرف‌های خود را بزنند؛ ولی طبیعی این است که مردم در دوره اخیر عملکرد دولت را دیده‌اند و کاندیداهای منتسب به دولت، اقبال چندانی ندارند، اما استراتژی آن‌ها همان استراتژی اپوزیسیون حاکمیت بودن است؛ همانطور که ما افراد مختلفی داریم که ۲۰‌سال است وزیر هستند و در دولت‌های مختلف خود را عرضه می‌کنند و گویی انگار کار دست آن‌ها  نبوده است.
 

  •  

دیدگاه‌ها
دیدگاه تازه‌ای تایید نشده است...