۳۵۳۳

سیدابراهیم رییسی، شاخص ترین چهره جریان انقلاب بود که روز گذشته ثبت نام کرد

علیه اشرافیت اعتدالی

علاوه بر اصلاح‌طلبان، از جبهه اصولگرایی نیز روز گذشته، تعداد زیادی از چهره‌ها برای داوطلب نامزدی انتخابات ریاست‌جمهوری ثبت‌نام کردند. علاوه بر این، برخی چهره‌ها نیز ترجیح دادند انصراف بدهند. مهم‌ترین رویداد دیروز در وزارت کشور، ثبت‌نام آیت‌الله رئیسی بود.

علاوه بر اصلاح‌طلبان، از جبهه اصولگرایی نیز روز گذشته، تعداد زیادی از چهره‌ها برای داوطلب نامزدی انتخابات ریاست‌جمهوری ثبت‌نام کردند. علاوه بر این، برخی چهره‌ها نیز ترجیح دادند انصراف بدهند. مهم‌ترین رویداد دیروز در وزارت کشور، ثبت‌نام آیت‌الله رئیسی بود.

در میان رسانه‌ها آمدن یا نیامدن آیت‌الله رئیسی به مهم‌ترین بحث این روزها تبدیل شده بود. بسیاری از چهره‌های اصولگرایی از هفته‌ها قبل اعلام کرده بودند که در صورت آمدن رئیسی، نامزد نمی‌شوند. روز گذشته بسیاری از چهره‌های مطرح اصولگرایی آمدند تا نشان بدهند برای نمایندگی گفتمان انقلابی، رئیسی را تنها نخواهند گذاشت.
 
رئیسی؛ برای عدالت
 همانطورکه گفته شد، مهم‌ترین رویداد روز گذشته اعلام کاندیداتوری ابراهیم رئیسی بود. رئیسی چهار سال پیش نیز ازسوی جریان انقلاب به‌عنوان نامزد واحد به مردم معرفی شد و توانست رأی قابل‌توجه 15میلیونی را کسب کند. همان تجربه موفق، اصولگرایان را بر آن داشت تا دوباره از رئیسی به‌عنوان اصلی‌ترین گزینه نامزدی خود یاد کنند. 
در همین راستا، بسیاری از چهره‌های اصولگرایی از هفته‌ها پیش اعلام کرده بودند که در صورت نامزدی رئیسی، یا نامزد نمی‌شوند یا نهایتا عرصه رقابت را به نفع رئیسی ترک خواهند کرد. رئیسی روز گذشته در سخنرانی مطبوعاتی خود پس از ثبت‌نام، بار دیگر روی کلیدواژه مبارزه با فساد اقتصادی و کارآمدی دولت پای فشرد. 
رئیسی با بیان اینکه خود را رقیب فساد و ناکارآمدی می‌دانم، نه گروه‌های سیاسی، گفت: بانیان و شرکای وضع موجود نمی‌توانند مدعی تغییر در وضع موجود باشند. وی با اشاره به لزوم مشارکت حداکثری در انتخابات گفت: مردم خانه‌های خود را ستاد انتخاباتی کنند و هر خانه یک ستاد خواهد بود و امید داریم که با نقش دادن به مردم، مشکلات را حل کنیم. رئیسی همچنین با بیان اینکه بنای ایجاد ستاد انتخاباتی و امکان مالی برای هزینه کردن ندارد، تاکید کرد: با همت همگان و با ایجاد تحول در بخش‌های مختلف اجرایی، ایرانی قوی خواهیم داشت. این تحول و این دولت به‌عنوان دولت مردمی می‌تواند شرایطی را رقم بزند که نتیجه آن، «ایران قوی» است.
 
محسن رضایی؛ کنایه‌های لطیف علیه مدعیان
در میان چهره‌های اصولگرایی که دیروز ثبت‌نام کردند، محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام شاید نام‌آشناترین چهره بود. رضایی که پیشتر برای کسب جایگاه ریاست‌جمهوری چندین نوبت خود را در معرض آرای مردم قرار داده بود، روز گذشته طعنه‌های همزمانی را علیه اسحاق جهانگیری و علی لاریجانی روانه کرد. رضایی در سخنرانی مطبوعاتی خود با نقد عملکرد دولت اعتدال و مجلس همسو با آن، گفت: کسانی آمده‌اند اینجا که خودشان مسبب مشکلات کشور بودند،‌ این‌ها چه تراژدی‌ای راه انداختند. یک عده زدند زیر گریه و یک عده آمدند و گفتند نه چکش و نه کلید، شماها عامل بدبختی مردم ایران بودید. اگر دولت‌ها و مجلس‌های گذشته درست عمل کرده بودند، اینگونه گرفتار نبودیم. آدم اینجا یک تراژدی دید، گویی که اصلا آقایان هیچ دخالتی نداشتند.
 
علیرضا زاکانی؛ علیه دولت سوم روحانی
پس از ثبت‌نام علی لاریجانی در انتخابات، هشتگ «دولت سوم روحانی» ازسوی کاربران در فضای مجازی‌ ترند شد که طعنه‌ای به تصمیم لاریجانی به کاندیداتوری و هدف او برای تداوم راه دولت حسن روحانی بود. این هشتگ دستمایه علیرضا زاکانی، رییس مرکز پژوهش‌های مجلس نیز قرار گرفت. 
زاکانی پس از ثبت‌نام در جمع خبرنگاران تاکید کرد: مسببان وضع اسفبار فعلی و حامیان آن‌ها طلبکارانه به عرصه آمده‌اند و سودای دولت سوم روحانی را در سر می‌پرورانند. زاکانی افزود: کشورداری و تحول اقتصادی نه با قانون‌شکنی، نه با حرف‌درمانی، نه با سستی و بیگانه‌پرستی، نه با غفلت از ظرفیت‌های داخلی و نه با تصمیمات 20دقیقه‌ای میسر نخواهد شد. جبهه انقلاب به سطحی از بلوغ و عقلانیت و هوشمندی رسیده است که هیچ نگرانی بابت تصمیم‌گیری جمعی در رسیدن به نامزد واحد نخواهیم داشت.
 
سعید جلیلی؛ نه به کشورداری نمایشی
سعید جلیلی که در انتخابات سال92 موفق به کسب چهار میلیون رأی شد و پس از روحانی و قالیباف جایگاه سوم را کسب کرد، روز گذشته با حضور در وزارت کشور ثبت‌نام کرد. جلیلی در سخنرانی مطبوعاتی خود با بیان اینکه امید دارم که این انتخابات عرصه برنامه‌ها باشد نه اغوا، تاکید کرد: در فضای انتخابات نباید مسائل موهوم جای مسائل اصلی را  بگیرد و امروز مسائلی چون معیشت و اشتغال مسائل واقعی مردم است. 
جلیلی با بیان اینکه کشور را با نمایش نمی‌توان اداره کرد، تصریح کرد: هشت‌سال گذشته این تجربه را نشان داد و بعضی از تجربه‌ها مشکلی از مسائل مردم را حل کند و نمایش نمی‌تواند جای کار واقعی را بگیرد.
 
عزت‌الله ضرغامی؛ مردی برای زدن زیر میز
 عزت‌الله ضرغامی، رییس پیشین سازمان صداوسیما را معمولا به بیان مطالب نغز در فضای مجازی و صبحانه‌های کاری با چهره‌های مطرح می‌شناسند. او که کمتر چهره و کنشگری روی سبد آرای او حساب چندانی باز می‌کند، روز گذشته «زدن زیر میز» را به کلیدواژه انتخاباتی خود تبدیل کرد و با استخدام بیان و ادبیات خاص خود، تاکید کرد: باید با صلابت و قدرت زیر میز این وضعیت میرا و موهوم و جعلی بازماندگان تقاطع قدرت و ثروت که همه مقدسات را هزینه خود کرده‌اند، زد و انقلاب خمینی بزرگ را از این اشراف جهنمی و تبصره‌ساز که انگیزه‌ای جز بی‌رنگ کردن و دور زدن قوانین الهی و انسان‌ساز قرآن ندارند، رهانید. رییس اسبق سازمان صداوسیما با بیان اینکه زدن زیر میز، یعنی فرصت زندگی گفت: فرصت زندگی برای آنانی که با نگاه معصومانه خود، انتظار دارند تا پای این زورمداران ریاکار از گلوی نحیف آنان برداشته شده تا نفسی تازه کنند؛ زدن زیر میز یعنی مبارزه.
 
انصراف علی نیکزاد از ثبت‌نام
در میان ثبت‌نامی‌ها، برخی چهره‌ها نیز ترجیح دادند وارد انتخابات نشوند. علی نیکزاد ،وزیر دولت دهم و نایب‌رییس کنونی مجلس که پیشتر صحبت‌هایی مبنی بر ریاست ستاد انتخاباتی رئیسی ازسوی او به میان آمده بود، روز گذشته در توییتی انصراف خود از کاندیداتوری به نفع رئیسی را اعلام کرد.
در توییت نیکزاد آمد: اکنون که آیت‌الله رئیسی پا به عرصه انتخابات گذاشته‌اند، این تکلیف انقلابی را از دوش خود برداشته می‌پندارم و انصراف خود را اعلام می‌دارم. ایمان داشته باشید تمام تلاش خود را برای پیروزی ایشان به کار خواهم بست.
علاوه بر چهره‌های یادشده حسین دهقان، رستم قاسمی، سعید محمد، فریدون عباسی، امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی، محمد عباسی، شمس‌الدین حسینی، مسعود زریبافان و محمد خوش‌چهره هم ازجمله دیگر اصولگرایانی بودند که طی روزهای سه‌شنبه تا جمعه سپری‌شده، برای نامزدی انتخابات ریاست‌جمهوری سیزدهم ثبت‌نام کرده بودند.

  •  

دیدگاه‌ها
دیدگاه تازه‌ای تایید نشده است...