۳۵۳۴

سرمقاله

دولتی‌ها علیه دولت

هشت سال پیش بود که دولت تدبیر و امید با حمایت تمام ‌قد اصلاح‌طلبان و با شعار «به عقب برنمی‌گردیم» سکان اداره کشور را به دست گرفت و حالا پس از هشت سال، براساس شاخص‌های اقتصادی، نه تنها در گذشته مانده‌ایم حتی در بعضی از حوزه‌های اقتصادی از جمله تحریم‌ها وضعیت کشور نسبت به گذشته بدتر و وخیم‌تر نیز شده است.

هشت سال پیش بود که دولت تدبیر و امید با حمایت تمام ‌قد اصلاح‌طلبان و با شعار «به عقب برنمی‌گردیم» سکان اداره کشور را به دست گرفت و حالا پس از هشت سال، براساس شاخص‌های اقتصادی، نه تنها در گذشته مانده‌ایم حتی در بعضی از حوزه‌های اقتصادی از جمله تحریم‌ها وضعیت کشور نسبت به گذشته بدتر و وخیم‌تر نیز شده است. حال اعضای کابینه آقای روحانی برای ادامه دولت سوم او از پاستور به فاطمی لشکرکشی کردند تا مجال را از ورود چهره‌های جدید به عرصه انتخابات و شنیدن صدای جدید گرفته و به جای پاسخگویی نسبت به ضعف‌های مدیریتی و اجرایی خود، با حربه اختیار نداشتن و اشراف داشتن بر مشکلات، مجدداً نسخه وضع موجود را برای چهار سال آینده کشور بپیچند. دولتی که ماحصل آن چیزی جز مشکلات اقتصادی، تورم‌های کمرشکن، افزایش نارضایتی‌ها و هدر رفتن سرمایه‌های ارزی در قالب ارز جهانگیری، ظهور حقوق‌های نجومی، کاهش ارزش پول ملی، حراج ذخایر طلا و سکه کشور، افزایش چندبرابر حجم نقدینگی، تعطیلی کارخانجات و کارگاه‌های تولیدی، سرمایه‌گذاری مردم در بورس با تشویق دولت و هدر رفتن سرمایه آنان، چند برابر شدن تحریم‌ها، کاهش قدرت خرید مردم، افزایش سرسام‌آور مسکن و خودرو...

 از جمله مشکلاتی است که از قضا آقای جهانگیری به‌عنوان معاون اول، آقای شریعتمداری به‌عنوان وزیر رفاه، آقای آخوندی به‌عنوان وزیر سابق راه و شهرسازی و آقای همتی به‌عنوان رییس کل بانک مرکزی، تصمیمات و مدیریت‌شان به واسطه مسوولیتی که در دولت داشتند در وضع موجود اقتصادی بسیار تاثیرگذار بوده است.
اما در همان روزی که دولتی‌ها در صف ثبت‌نام برای کاندیداتوری در انتخابات ریاست جمهوری بودند رییس اتحادیه نانوایان کرج از افزایش 50درصدی قیمت نان در سال جاری خبر داد. حال همان مافیایی که دلار را از 3‌هزار تومان به 30‌هزار تومان رساند و بیش از 50‌درصد دارایی مردم را در بورس به یغما برد، و معیشت مردم را برای مذاکراه با آمریکا و غرب به گروگان گرفت، قصد دارد مجددا کشور را در اختیار بگیرد.
دولتمردان بویژه شخص رییس‌جمهور محترم طی چند سال گذشته به جای عذرخواهی از مردم و یا عمل به توصیه رهبری مبنی بر تلاش شبانه‌روزی برای رفع مشکلات مردم، بحران اقتصادی و اجتماعی کشور را گاه به گردن تحریم‌های بین‌المللی و گاه هم آن را به گردن دیگر نهادها (دولت در سایه، مجلس شورای اسلامی و دیپلماسی میدانی) انداخته‌اند، رویکردی که روز گذشته هم از سوی دولتمردانی که برای انتخابات ریاست جمهوری سیزدهم ثبت‌نام کردند شاهد آن بودیم که آقای جهانگیری در نطق انتخابات خود، عامل اصلی مشکلات را در درجه اول تقصیر ترامپ، درجه دوم کسانی که  به زعم او بهانه به دست دشمنان ایران در خارج دادند و در درجه آخر ضعف اجرایی همکاران خود در دولت برشمردند، بدون آنکه ذره‌ای خود را در وضع موجود مقصر بداند!
 آقایان باید پاسخ دهند که بعد از هشت سال حکمرانی‌شان، آیا امید مردم به زندگی نسبت به گذشته بیشتر شده است؟ آیا هم چرخ زندگی مردم می‌چرخد و هم چرخ سانتریفیوژها؟ امروز مشکلات داخلی چندین برابر بیشتر از تحریم‌ها در حال آسیب وارد کردن به اقتصاد کشور است و دولت وعده‌ها، حدود سه دهه به عقب برگشته و  عدم تحقق شعارهایش بر همگان روشن شده است. همان تفکری که نگاهش به دست بیگانه است و به جای بی‌اثر کردن تحریم‌ها به‌دنبال رفع آن است و احتمالاً در مناظره‌های انتخاباتی شاهد همان مباحث تکراری و دوقطبی‌هایی با کلیدواژه‌های «مذاکره» و «سازش» خواهیم بود.
محبوبه نیاورانی

  •  

دیدگاه‌ها
دیدگاه تازه‌ای تایید نشده است...