۳۷۱۸

گزارش «صبح‌نو» درباره شعارهای دوره پنجم شورای شهر تهران که در حرف ماند را بخوانید

یک دوره سرشار از حرف و بی‌عملی

شعارهای انتخاباتی اعضای دوره پنجم شورای شهر تهران به عمل نرسید و در حد حرف ماند. «تهران شهری برای همه» شعاری است که مدیریت فعلی شهرداری تهران در شروع کار به افکار عمومی و شهروندان تهران ارائه کرد.

شعارهای انتخاباتی اعضای دوره پنجم شورای شهر تهران به عمل نرسید و در حد حرف ماند. «تهران شهری برای همه» شعاری است که مدیریت فعلی شهرداری تهران در شروع کار به افکار عمومی و شهروندان تهران ارائه کرد. هرچند از این شعار کلی می‌توان برداشت‌های مختلفی داشت و به‌ویژه اینکه جزئیات تحقق این شعار نیز بیان نشده است. اما باید به‌دنبال جواب این سوال مهم بود که دقیقا چه ویژگی‌ای در شعار مدیریت شهری مستقر وجود دارد که قصد داشته تهران را به شهری برای همه تبدیل کند؟ از جمله شعار‌هایی که اعضای شورای پنجم شهر تهران با تکیه بر آن در انتخابات حضور یافته و پیروز شدند، مبارزه با «شهرفروشی» بود. اما منظور از شهرفروشی چیست و آیا شورای پنجم در پایان دادن به آن یا حتی کاهش این پدیده شوم موفق بوده و عملکرد قابل‌قبولی داشته است؟ همواره ابهامات بسیای در صحبت‌ها و عملکرد شهردار و شورای دوره پنجم شهر تهران وجود دارد که هیچ‌کدام شفاف‌سازی نشده است. درحقیقت هیچ‌کدام از شعارهای این دوره مدیریت شهری تحقق پیدا نکرده و آنچه از عملکرد شهرداری و شورای شهر کنونی اثبات می‌شود، در حاشیه بودن اولویت بیشتر نسبت‌به انجام فعالیت و اقدامی موثر داشته است. براساس نظرسنجی‌ها و بررسی کارشناسان شهری، میزان رضایت‌مندی مردم از عملکرد این دوره مدیریت شهری مطلوب نبوده است.

نگاهی شعاری که موجب شد یکی از اشکالات بنیادین کلان‌شهر پایتخت نه‌تنها پابرجا بماند که ابعاد وسیع‌تری هم پیدا کند تا جایی که می‌بینیم سهم شهرفروشی در بودجه شهرداری تهران از ۱۳هزارمیلیارد تومان در سال۹۶ به ۲۸هزارمیلیارد تومان در سال جاری رسیده و رشد دوبرابری نشان می‌دهد! اما این شعار در چهار سال اخیر به چه میزان محقق شد و به عبارت بهتر، سهم شهرفروشی در بودجه شهرداری در دوره پنجم 
شورای شهر چه میزان کاهش یافت؟ برای پاسخ دادن به این سوال بهتر است سری به ارقام بودجه زده و در آن‌ها کنکاش کنیم. در سال۹۶ که آخرین سال از تصویب بودجه شهرداری در مدیریت قبلی به‌شمار می‌آید، سهم پروانه‌های شهرسازی، فروش املاک و واگذاری پروژه‌های مشارکتی جمعا به میزان ۱۳هزار و ۶۱۷میلیارد تومان معادل ۶۵درصد از کل بودجه مصوب همان سال یعنی مبلغ ۲۰هزار و ۸۵۰هزار میلیارد تومان بوده است.
 فقط در سال۹۷ که اولین سال تصویب بودجه ازسوی شورای شهر پنجم محسوب می‌شود، بودجه حالتی انقباضی داشته و حجم آن به نسبت بودجه سال 
پیش از آن به‌طور تقریبی سه‌هزار و ۵۰۰میلیارد تومان کاهش یافته است. در آن سال، ارقام مربوط به آیتم‌های درآمدی مزبور نیز به‌طور منطقی کاهش یافته اما بااین‌حال سهم این آیتم‌ها از کل بودجه مصوب، قابل‌ملاحظه و معادل ۵۷درصد از کل بودجه (یعنی ۱۷هزار و ۴۲۹میلیارد تومان) بوده است. مشاهده آمار بودجه در سال‌های بعد نیز همچنان رشد سهم آیتم‌های مزبور را در بودجه کل شهرداری تهران نشان می‌دهد؛ به‌طوری‌که سهم سه آیتم مزبور از کل بودجه سال۹۹ به میزان ۱۸هزار و ۱۳۴میلیارد تومان بوده که معادل ۶۰درصد از کل بودجه مصوب (یعنی ۳۰هزار و ۵۷۴میلیارد تومان) بوده است. تامل در بودجه مصوب سال۱۴۰۰ هم نشان می‌دهد که سهم آیتم‌های مزبور از کل بودجه (یعنی ۴۸هزار و ۸۸۳میلیارد تومان) معادل ۲۸هزار و ۵۰۰میلیارد تومان است که این میزان معادل سهم ۵۹درصدی از کل بودجه سال خواهد بود.» اینجاست که پی خواهیم برد که همچنان سهم مهمی از درآمدهای شهرداری تهران ناشی از «شهرفروشی» است و شعار مبارزه با شهرفروشی، تنها در حد شعار باقی ماند.
نمی‌توان با شعار، شهر را اداره کرد
«سید هومان حسینی»، کارشناس مدیریت شهری درباره شعار مدیریت شهری مبنی بر «تهران، شهری برای همه» اظهار داشت: آنچه از شعارهای تبلیغاتی به ذهن متبادر می‌شود جنبه‌های ایجابی است که انجام یک خدمت که تا امروز وجود نداشته یا ازبین‌بردن ناهنجاری‌های موجود را از طرف گروه شعاردهنده نوید می‌دهد؛ بنابراین انتظار است که تا حد امکان سعی شود از طریق اقدامات مثبت و ایجابی یا در صورت لزوم با اقدامات سلبی شعارهای مزبور تحقق یابد.
این کارشناس مدیریت شهری گفت: آیا منظور از «برای همه» در این شعار این بوده که در گذشته تبعیضی در بهره‌مندی گروه‌های مختلف شهروندان از امتیازات شهری وجود داشته است؟ آیا تبعیضی میان اقوام، زنان، کودکان، اقشار ضعیف و کم‌درآمد، توان‌جویان و سایر شهروندان وجود داشته است که مدیریت فعلی را وادار به ارائه چنین شعاری کرده یا اینکه قوانین و رویه‌های ناعادلانه و فرایندهای معیوبی وجود داشته که منابع شهر را که سرمایه نسل‌های آینده است به ورطه نابودی و اتلاف منتهی کرده است؟ به‌هرحال درک بهتر مقصود از این شعار را شاید بتوان در پارادایم کلی‌تری که شورای شهری‌ها و برنامه‌ریزان آن‌ها ارائه کرده‌اند، جست‌وجو کرد.
وی بیان داشت: شعارهای اصلی مدیریت شهری پنجم تاکید بر مبارزه با فساد، شفافیت و شهرنفروشی بود که با 
ملحوظ داشتن این شعارها می‌توان شعار «تهران برای همه» را نیز در پرتو این سه شعار اصلی ارزیابی کرد. حال پس از گذشت تقریبا چهار سال و نزدیک شدن به پایان مدیریت فعلی آیا واقعا معضلات فساد، عدم شفافیت و شهرفروشی از بین رفته یا حداقل سازماندهی شده است که در سایه آن، شهرداری به سازمانی پویا، شفاف و پایدار تبدیل شده که قادر باشد تهران را برای همگان مصون بدارد. آیا واقعا زیرساخت‌های شهری در این دوره رشدی متناسب داشته‌اند یا به نیازهای مختلف طبقات و گروه‌های اجتماعی توجه ویژه شده است یا به سرانه‌های ورزشی و فرهنگی شهر چیزی اضافه شده است؟ آیا در این چهار سال تجهیز ناوگان حمل‌ونقل عمومی به نحو مطلوب صورت پذیرفته است. آیا معضل ترافیک بهبود یافته است؟ آیا مطالبات بیش از 40هزار میلیاردی شهرداری از دولت و سایر اشخاص وصول شده و در حوزه‌های زیرساختی هزینه شده است؟ ده‌ها سوال ریز و درشت دیگر در ذهن مخاطبان شعار وجود دارد که اگر منصفانه و بدون غرض به‌دنبال پاسخ‌شان باشیم، باوجود اقداماتی محدود، نتیجه مثبتی را درنخواهیم یافت.
حسینی گفت: اگر که شهرداری نه در زمینه تحقق شعارهای اصلی مدیریت شهری و نه در زمینه تحقق شعار ویژه خودش توفیق خاصی داشته باشد و در توسعه زیرساخت‌های شهری هم ناموفق باشد، پس کدام ویژگی مدیریت شهرداری آن را به شهری برای همه تبدیل کرده است.  در مقابل حتی اگر شهرداری چاره‌ای جزء اتخاذ تصمیمات محدودکننده‌ای مثل افزایش عوارض، محدود کردن طرح ترافیک، کاهش سطح دسترسی به خدمات حمل‌ونقل عمومی و ... نداشته است ولی چون این محدودیت‌ها در کنار عدم مشاهده اقدام ایجابی مثبت و موثری صورت می‌پذیرد، شهروندان و تا حد قابل‌توجه‌تری پرسنل شهرداری را از وضعیت موجود ناراضی کرده است. وی در ادامه بیان داشت: حال واقعا شایسته است مدیریت فعلی مشخص کند دقیقا کدام ویژگی مدیریت شهری، تهران را به شهری برای همه تبدیل کرده یا آنطور که واقعیت نشان می‌دهد منظور این بوده که شهروندان تهران همه به یک میزان از شرایط محدودکننده و نامطلوب مدیریت شهری متاثر شوند.

اگر که شهرداری نه در زمینه تحقق شعارهای اصلی مدیریت شهری و نه در زمینه تحقق شعار ویژه خودش توفیق خاصی داشته باشد و در توسعه زیرساخت‌های شهری هم ناموفق باشد، پس کدام ویژگی مدیریت شهرداری آن را به شهری برای همه تبدیل کرده است

  •  

دیدگاه‌ها
دیدگاه تازه‌ای تایید نشده است...