۳۷۹۲

رادیکالیسم مهرعلیزاده علیه رئیسی، با هدف ارائه چهره ای غیرمحافظه کار در میان بدنه رای اصلاح طلبان است

در آرزوی چشمک اصلاحات

در تلاش برای نامزدی نهایی همتی است اما در ادامه، توازن در جبهه اصلاحات به هم خواهد خورد. تاجرنیا همچنین در پاسخ به این سوال که آیا مهرعلیزاده حاضر است در نهایت از نظر انتخاباتی خاتمی تمکین کند، پاسخ روشن و واضحی نداد و ترجیح داد به این کلی گویی قابل تامل اکتفا کند که مهرعلیزاده در مقایسه با سایرین، به تفکرات و نظرات رییس دولت اصلاحات نزدیک تر است. در ادامه، مشروح گفتگوی صبح نو با علی تاجرنیا را از نظر خواهید گذراند.

در تلاش برای نامزدی نهایی همتی است اما در ادامه، توازن در جبهه اصلاحات به هم خواهد خورد. تاجرنیا همچنین در پاسخ به این سوال که آیا مهرعلیزاده حاضر است در نهایت از نظر انتخاباتی خاتمی تمکین کند، پاسخ روشن و واضحی نداد و ترجیح داد به این کلی گویی قابل تامل اکتفا کند که مهرعلیزاده در مقایسه با سایرین، به تفکرات و نظرات رییس دولت اصلاحات نزدیک تر است. در ادامه، مشروح گفتگوی صبح نو با علی تاجرنیا را از نظر خواهید گذراند.

تاجرنیا در گفت‌وگو با «صبح‌نو»:
مهرعلیزاده در مقایسه با بقیه  به تفکرات خاتمی نزدیک‌تر است

آقای تاجرنیا! بسیاری از تحلیلگران از جمله خود اصلاح‌طلبان معتقد هستند که برخی اظهارات آقای مهرعلیزاده در مناظره اول به‌خصوص آن‌هایی که علیه رقبا مطرح شد، صحیح نبود. این تحلیلگران در مجموع عملکرد آقای مهرعلیزاده در مناظره اول را پر انتقاد توصیف کردند. شما چگونه فکر می‌کنید؟ 
من فکر می‌کنم که ایراد کلی از نوع طراحی مناظره‌هاست و نحوه چیدمان مناظره‌ها به‌گونه‌ای است که مجری مناظره مثل داور فوتبال می‌خواهد مدام با سوت زدن‌های زیاد، مناظره را کنترل کند. شأن نامزدهای ریاست جمهوری می‌طلبد که یک مقدار بحث‌های آزاد بین آن‌ها صورت بگیرد. امروز(اشاره به روز دوشنبه 17‌خرداد) آقای مهرعلیزاده در یک نشست خبری، بسیاری از برنامه‌های خود 
از جمله در حوزه اقتصادی را به‌طور جامع توضیح دادند. من احساس می‌کنم که مهندس مهرعلیزاده شاید در سخن گفتن نتواند نظرات اصحاب رسانه را جلب کند اما در عمل، یک مدیر کاملا شایسته و مجرب است. هر‌چه جلوتر برویم و در مناظره‌های بعدی، مطمئن باشید که شاهد یک چهره متفاوت از آقای مهرعلیزاده خواهید بود. 

برخی معتقد هستند که آقای مهرعلیزاده برای جلب نظر اصلاح‌طلبان، آن حملات به اصطلاح گل درشت را علیه آقای رئیسی مطرح کردند. نظر شما در این باره چیست؟ 
نه. من با اطلاع این صحبت را مطرح می‌کنم که تعدادی از اصلاح‌طلبان، حتی منتقد برخی اظهارات ایشان[در مناظره اول] بودند. آقای مهرعلیزاده احساس می‌کنند که در سیستم انتخابات ریاست جمهوری، طراحی‌هایی صورت گرفته تا یک کاندیدای خاص پیروز شود و از این بابت، سعی می‌کنند آن کاندیدای خاص را نقد کنند و در آرای او تأثیر بگذارند. 

یعنی چون آقای رئیسی قطب اول انتخابات است، آقای مهرعلیزاده می‌خواهد عمده حملات خود را معطوف به ایشان کند؟ 
بله. البته اسمش را نمی‌شود حمله گذاشت. حتی آقای مهرعلیزاده در واکنش به برخی انتقادات تاکید کردند که من به تحصیلات فقهی و حوزوی آقای رئیسی احترام می‌گذارم. 

آقای مهرعلیزاده در یک هفته اخیر دو دیدار مهم با سیدمحمد خاتمی و سیدحسن خمینی داشته است. برونداد این دیدارها چه بود؟ و اینکه گرایش اصلاح‌طلبان به آقای مهرعلیزاده را چگونه ارزیابی می‌کنید؟  
این چنین ملاقات‌هایی، ملاقات‌های عمدتا مرسومی هستند. مهندس مهرعلیزاده قصد دارد در ادامه مسیر خود، گزارشی از روند کارها و فعالیت‌ها را خدمت بزرگان جریان اصلاحات ارائه کند. دیدارهای اخیر هم با همین رویکرد بوده است. طبیعتا آنچه نظر بزرگان باشد، در ادامه مسیر منتقل خواهد شد و این مسیر، برآیند نظر اصلاح‌طلبان را شکل خواهد داد. 

فکر می‌کنید روند انتخابات ریاست جمهوری سال‌84، تا چه اندازه روی رویکرد و نگرش امروز اصلاح‌طلبان نسبت به آقای مهرعلیزاده مؤثر باشد؟
به نظر من بی‌تأثیر بوده است اما بخش عمده‌ای از آن‌ها (اشاره به واکنش‌های منفی نسبت به مهرعلیزاده) ناشی از عدم اطلاع نسبت به روند حضور ایشان در انتخابات ریاست جمهوری سال‌84 و عدم کناره‌گیری است. من در آن برهه، رابط آقای مهرعلیزاده با دوستان اصلاح‌طلب در ستاد دکتر معین بودم و با اطلاع کامل می‌گویم که مهندس مهرعلیزاده همان موقع مدام می‌گفتند که مساله کناره‌گیری، با گفت‌وگو و صحبت امکان‌پذیر است اما متاسفانه برخی دوستان ما این گفته را جدی نگرفتند و همین امر، باعث دلخوری و ماندن مهندس در صحنه انتخابات شد. از طرف دیگر آقای مهرعلیزاده در آن برهه ممکن بود به سهم خودشان قصوری داشته باشند اما همه ما اصلاح‌طلبان که با تعدد کاندیداها امکان رییس‌جمهور شدن فردی مثل آقای احمدی‌نژاد را فراهم کردیم، به سهم خودمان مقصر هستیم. 

اینکه می‌فرمایید اصلاح‌طلبان پیشنهاد آقای مهرعلیزاده برای گفت‌وگو جهت کناره‌گیری را رد کردند، یعنی اینکه اصلاح‌طلبان با رویکرد تحکمی و از بالا به پایین قصد داشتند مهرعلیزاده کنار بکشد؟ 
نه. اتفاقا این بحث مطرح نبود. وقتی آقای مهندس مهرعلیزاده وارد صحنه انتخابات شدند، خیلی از دوستان اصلاح‌طلب ما، حضور ایشان را چندان جدی نمی‌گرفتند.

چرا؟
چون در دوره قبل از آن یعنی انتخابات ریاست جمهوری سال‌80، شاهد بودیم که فردی مثل آقای مهندس هاشمی‌طبا آرای زیادی کسب نکردند و طبیعتا این ذهنیت در برخی دوستان اصلاح‌طلب ایجاد شده بود که حضور آقای مهرعلیزاده در انتخابات‌84 هم چندان جدی نخواهد بود اما در عمل دیدیم که آقای مهرعلیزاده رأی قابل توجه نزدیک یک میلیون و سیصد هزار را کسب کردند. 

در شرایط فعلی تصور می‌کنید که آیا اصلاح‌طلبان، آقای مهرعلیزاده را جدی می‌گیرند؟
در حال حاضر چون رویکرد عمده اصلاح‌طلبان عدم معرفی نامزد است، هنوز به این مساله به‌طور جدی پرداخته نشده است. یک بخشی از احزاب که سابقه رفتارهای انفرادی در درون اصلاح‌طلبان را داشتند، الان بیشتر در کمپین آقای همتی حضور دارند اما من فکر می‌کنم که طی روزهای آتی و با‌توجه به مشخص‌تر شدن مواضع آقای مهرعلیزاده در دو مناظره آینده، قطعا توازن به هم خواهد خورد.  

آقای مهرعلیزاده در این دور از انتخابات مانند انتخابات سال‌84، تا انتها باقی می‌مانند یا حاضرند به نفع آقای همتی کنار بکشند؟
این امر به شرایطی که در آن قرار خواهیم گرفت، بستگی دارد. آقای مهرعلیزاده به هیچ ‌کسی قول نداده‌اند که کناره‌گیری می‌کنند و در عین حال به هیچ کسی هم قول نداده‌اند که تا آخر، در صحنه باقی می‌مانند. آنچه اهمیت دارد این است که حضور ایشان برای طرح یک تفکر و یک جریان سیاسی است که امروز، نمایندگان اصلی آن به‌عنوان کاندیداهای اصلاح‌طلبان غایب هستند. پس این امکان که با‌توجه به شرایط برای ماندن یا کناره‌گیری تصمیم‌گیری شود، کاملا تا نزدیکی‌های انتخابات وجود دارد و ما بر‌اساس مصالح کلان جریان اصلاح‌طلبی، به یکی از این دو تصمیم خواهیم رسید. 

آیا آقای مهرعلیزاده حاضر است از نظر و رأی نهایی محمد خاتمی تمکین کند؟
بدون شک نظر آقای خاتمی برای تصمیم‌گیری‌ها و ادامه مسیری که داریم، بسیار مهم خواهد بود. نظر آقای خاتمی، قطعا نظر صائبی خواهد بود. منتهی اینکه آقای خاتمی چگونه به موضوع ورود کنند، مهم است. چیزی که تا الان می‌دانیم این است که آقای خاتمی بنا ندارند چیز متفاوت از برآیند نهاد اجماع‌ساز اصلاحات را مطرح کنند اما در بین کاندیداهای موجود بدون شک و با اختلاف بسیار زیاد آقای مهندس مهرعلیزاده به نظرات و تفکرات آقای خاتمی، نزدیک‌تر هستند و قاعدتا تأثیرپذیری بیشتری هم از نظرات و تفکرات ایشان خواهند داشت.

  •  

دیدگاه‌ها
دیدگاه تازه‌ای تایید نشده است...