۳۸۱۷

مهدیان در گفت‌وگو با «صبح‌نو»:

مناظرات، رأی جدیدی به صندوق رأی اضافه نخواهد کرد

محسن مهدیان، تحلیلگر مسائل سیاسی در مصاحبه با روزنامه «صبح‌نو» اظهار داشت: نکته اصلی بیشتر درخصوص اصل برگزاری مناظره است که این سبک برگزاری از جهت افکار عمومی دارای اشکال جدی است.

محسن مهدیان، تحلیلگر مسائل سیاسی در مصاحبه با روزنامه «صبح‌نو» اظهار داشت: نکته اصلی بیشتر درخصوص اصل برگزاری مناظره است که این سبک برگزاری از جهت افکار عمومی دارای اشکال جدی است. وی افزود: ابتدا قرآن را که شروع کردند درمورد نقدها و قول‌های مختلف بود که بهترین آن را بشنویم و انتخاب کنیم؛ سوال مهم این است که آیا صداوسیما بستری برای شنیدن حرف‌های مختلف این افراد فراهم می‌کند یا خیر؟ سبک مدیریت رسانه‌ای و انتخاب سوال‌ها به نحوی است که مخاطب متوجه اختلاف‌نظر نامزدها نمی‌شود و به همین دلیل شاید ترغیب نشود که به کدام یک از این افراد رأی بدهد. این تحلیلگر مسائل سیاسی تاکید کرد: انتخاب سوالات کلی به دور از نیازهای اساسی مردم چند اشکال اساسی دارد؛ اشکال اول این است که نامزدها درخصوص سوالات کلی پاسخ‌های کلی و حرف‌های شعاری می‌زنند؛ بدون ورود به جزئیات. ایراد دوم این است که اختلاف بین نامزدها در بحث‌های مختلف مشخص نمی‌شود و قابل برآورد نیست و مردم نمی‌توانند بفهمند نامزها در یک موضوع چه نظری دارند. مهدیان تاکید کرد: نکته سوم این است که این حرف‌ها چون هیچگونه ارتباطی با نیاز مخاطب ندارد؛ اساسا رأی جدیدی را به سبد نامزدها اضافه نمی‌کند و رأی جدیدی هم به صندوق رأی اضافه نخواهد کرد.

رئیسی اخلاقی بحث می‌کند
وی گفت: نکته چهارم اینکه نامزدها جواب درستی درخصوص سوالات نمی‌دهند و نه مدیر جلسه کاری می‌تواند بکند و حتی ممکن است مخاطب برایش مهم نباشد که نامزد جواب درستی نمی‌دهد؛ چون سوال کلی است و جواب می‌دهند؛ لذا اشکال اصلی را در سبک بررسی مناظرات می‌دانم. این تحلیلگر مسائل سیاسی افزود: متاسفانه صداوسیما عدالت در برگزاری مناظره را صرفا در انتخاب گردونه شماره‌ها و این موارد می‌داند، درحالی‌که باید شرایط منصفانه‌ای را ایجاد کرد که افراد بتوانند نظرات و برنامه‌شان را بگویند و مخاطب بتواند از این برنامه‌ها استفاده کند و از بین این افراد انتخاب کند اما این اتفاق نمی‌افتد؛ یعنی شما در این مناظرات برداشتی از مناظرات و اختلاف بین این نامزدها نخواهید داشت. مهدیان تاکید کرد: آقای رئیسی در این مناظره به‌عنوان یک نامزدی که اخلاقی بحث می‌کند، برایم اهمیت داشت. آقای جلیلی به‌عنوان نامزدی که با برنامه صحبت می‌کند برایم اهمیت داشت. آقای زاکانی برنامه داشت و به‌علاوه منتقد وضع موجود بود و آقای مهرعلیزاده روش‌های نخ‌نمایی را برای جذب رأی مثل حجاب و این‌ها، در پیش گرفت. وی در پایان گفت: آقای همتی به‌عنوان کسی که از وضع موجود ناخواسته حمایت می‌کند و نماینده وضع موجود است توجه را جلب می‌کند. درمورد آقای رضایی هم نظر خاصی ندارم.
 آقای قاضی‌زاده‌هاشمی نسبت به مناظره قبلی پیشرو بود و هم نسبت‌به وضع موجود وارد چالش و نقد شد و هم برنامه‌های خودش را گفت.

  •  

دیدگاه‌ها
دیدگاه تازه‌ای تایید نشده است...